Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nowe pamiątki po Gombrowiczu we Wsoli

poniedziałek, 06 kwiecień 2015 12:37
Dział: Wiadomości
Autor 

12 nowych eksponatów otrzymało Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. To przedmioty codziennego użytku, których używał pisarz w różnych okresach swojego życia. Dary dla muzeum przekazała Rita Gombrowicz.

Kilkanaście przedmiotów codziennego użytku, kilkanaście osobistych pamiątek po pisarzu. Wśród nich lornetka, przez którą Witold Gombrowicz często spoglądał mieszkając w Vence we Francji czy kalendarzyk z okresu berlińskiego, w którym znaleźć można adresy do Guntera Grassa czy Jerzego Giedroycia – wydawcy Witolda Gombrowicza. Są także przedmioty z okresu, w którym pisarz mieszkał w Argentynie. - Z tego okresu argentyńskiego pochodzą m.in. okulary w których Gombrowicz nigdy nie został uwieczniony na żadnej fotografii, a - jak wskazała pani Rita Gombrowicz - one pochodzą właśnie z okresu argentyńskiego i są jednym z nielicznych eksponatów z tego okresu – opowiada Dominika Świtkowska, kustosz Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. O przekazaniu nowych eksponatów zdecydowała Rita Gombrowicz. Według pracowników muzeum ten kolejny dar jest dowodem na to, że Rita Gombrowicz, chce żeby właśnie we Wsoli istniało jedyne na świecie Muzeum Witolda Gombrowicza. Chociaż wcześniej nosiła się z zamiarem utworzenia podobnego muzeum w Vence, gdzie Witold Gombrowicz spędził ostanie lata życia. – To że przekazuje nam kolejne przedmioty jest dowodem na to, że uwierzyła w nas, że chce aby tutaj właśnie (we Wsoli), w tym symbolicznym domu rodzinnym pamiątki po pisarzu zostały zachowane pokazywane i udostępniane - mówi Ewa Witkowska z Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Według wstępnej oceny nowe eksponaty są w dobrym stanie i raczej nie wymagają konserwacji. Dlatego wzbogacą dotychczasową kolekcję i zostaną udostępnione dla zwiedzających już od drugiej połowy tego roku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dylan w przekładach. Noc muzeów we Wsoli

  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Jak zwykle w tej placówce, ta noc odbędzie się o dzień wcześniej – 19 maja, w piątek. W tym roku program zbudowany został wokół tematyki przekładu literackiego. I w tym duchu m.in. - na początek wystąpi zespół Dylan.pl

 • Oderwij się od szkolnej rutyny. „Gombrowicz” zaprasza

  Muzeum Witolda Gombrowicza rusza z nową propozycją edukacyjną. Można z niej skorzystać albo w siedzibie placówki, albo w budynku radomskiej biblioteki.

 • Gombrowicz kontra Sienkiewicz

  Quo Vadis Henryka Sienkiewicza – narodowa sprawa, to i Narodowe Czytanie. Na mapie ogólnopolskiej akcji nie mogło zabraknąć Radomia. Ale w Radomiu Quo Vadis słuchali też krytycy polskiego noblisty.

 • Krystyna Tkacz u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny. Jak zapewniają pracownicy muzeum będzie to dobra muzyka z dobrym tekstem i w świetnym wykonaniu. Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory m.in. Brechta, Osieckiej i Kulmowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej