Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Odsłonią pomnik w rocznicę wybuchu wojny

poniedziałek, 29 sierpień 2016 17:57
Dział: Wiadomości
Autor 

1 września, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Radomiu odsłonięty zostanie pomnik 72. Pułku Piechoty. Imię pułku oficjalnie otrzymają zaś szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

 

Pomnik 72 Pułku Piechoty stanie na skwerze przy galerii Rogatka, obok jednego z ostatnich obiektów, które pułk pamiętają. Obok mieściły się kiedyś pułkowe koszary. To z tych terenów wyruszali w 1939 żeby bronić ojczyzny. - Wyruszyli silni, zwarci, gotowi, jak mówiły przedwojenne hasła. Wierzyli w to, że wrócą szybko – mówi Andrzej Mędrzycki z Grupy Inicjatywnej. Dla Andrzeja Mędrzyckiego historia pułku to także historia rodziny. - Pamiętam jak nasz dom opuszczał mój ojciec, który przekonywał nas, że to tylko kwestia kilku dni. Nie wrócili nawet po latach. Zginęli na zachodnim froncie w liczbie ponad 2500 tysiąca żołnierzy – wspomina Andrzej Mędrzycki. I właśnie tych żołnierzy chcą upamiętnić członkowie Grupy Inicjatywnej. Grupa od dawna walczy o przywrócenie w mieście pamięci Pułku. Bo to formacja radomska, o czym mieszkańcy zapominają, lub po prostu nie wiedzą. W czerwcu wmurowany został akt erekcyjny pod budowę pomnika. Znalazły się na nim nazwiska osób, które starały się o tę budowę oraz darczyńców, którzy te inicjatywę wsparli. - Cały projekt w pierwotnej wersji kosztorysu zakładał kwotę 120 tysięcy złotych. Nieco przekroczyliśmy ten budżet wliczając udział firm, które wykonały dla nas pewne prace. Pewnych kosztów się nie spodziewaliśmy, ale poradziliśmy sobie – mówi Jarosław Kowalik z Grupy Inicjatywnej. Odsłonięcie pomnika Żołnierzy 72. Pułku Piechoty odbędzie się 1 września. Uroczystość będzie połączona z nadaniem imienia 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego Szkołom Zakładu Doskonalenia Zawodowego. - To jest wyzwanie dla nas, jako kadry pedagogicznej, żeby przekazywać młodzieży tę tragiczną i bolesną historię. Ale dzięki tej ofierze krwi możemy wspólnie budować nową rzeczywistość – mówi Krzysztof Linowski, wicedyrektor ZDZ w Radomiu. Pomnik zostanie odsłonięty 1 września około godziny 13.40. Tego samego dnia w ZDZ otwarta zostanie Izba pamięci 72. Pułku Piechoty im. płka Dionizego Czachowskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pomnik 72 Pułku Piechoty odsłonięty

  72 Pułk Piechoty stacjonował w Radomiu od 1922 roku, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej 1939 roku. Pomnik pułku stanął na skwerze przy ul. Malczewskiego.

 • Sala pamięci 72 PP w radomskim ZDZ

  Są oryginalna menażka, mundur, pas z bronią i wiele zdjęć, a także dokumenty z tamtych czasów. W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Radomiu przygotowywana jest sala pamięci 72 Pułku Piechoty.

 • Pomnik 72 Pułku Piechoty za dwa miesiące

  Dziś wmurowany został akt erekcyjny pod pomnik 72 Pułku Piechoty. Pomnik stanie Przy ulicy Malczewskiego, obok galerii Rogatka.

 • Upamiętnią 72. Pułk Piechoty

  Przy ulicy Malczewskiego, obok galerii Rogatka stanie pomnik 72. Pułku Piechoty imienia płka Dionizego Czachowskiego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej