Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

SLD chce zalegalizowania leczniczej marihuany

sobota, 27 sierpień 2016 15:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie petycję o zmianę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tak, aby lecznicze substancje uzyskane z marihuany były w Polsce legalne.

Politycy SLD złożyli do Sejmu petycję, w której apelują do posłów o zmianę przepisów. Chodzi o zmianę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tak, aby umożliwić stosowanie w lecznictwie marihuany oraz substancji o charakterze leczniczym zawierających olej konopny. - O ile marihuana jako narkotyk posiada substancje odurzające, tak marihuana lecznicza jest maksymalnie ich pozbawiona – mówi Marcin Dąbrowski, szef SLD w Radomiu. Sojusz Lewicy Demokratycznej projekty zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii składa od 2007 roku. Ostatnią Sojusz złożył w lipcu 2015 roku. Teraz jako partia pozaparlamentarna SLD może złożyć tylko petycję z proponowany projektem ustawy. - Jeżeli niektóre środki narkotyczne, pochodne heroiny czy pochodne morfiny są dopuszczone jako środki lecznicze to dlaczego nie dopuścić marihuany leczniczej, która rzeczywiście pomaga chorym. Na dzień dzisiejszy stan polityczny jest taki, że w Sejmie wszyscy są za – mówi szef radomskich struktur SLD. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest nazywany przez polityków partii „ustawą Kality”. Tomasz Kalita, to były rzecznik SLD, który zmaga się ze złośliwym nowotworem mózgu, glejakiem. Tzw. „ustawa Kality” ma otworzyć drogę cierpiącym, którzy przechodzą przez trudny i bolesny proces leczenia. Badania nad leczniczym działaniem zawartych w marihuanie substancji trwają od dawna. - W przypadku marihuany, w tej roślinie znajduje się wiele związków, które posiadają różne działania biologiczne. Prowadzone jest bardzo wiele badań w tym kierunku. Zarówno jej efektu przeciwbólowego, efektów związanych w poprawą stanu ogólnego chorych, zwiększeniem apetytu czy działaniem przeciwwymiotnym. Czyli z tą sferą dolegliwości, które są albo powodowane przez konsekwencje choroby nowotworowej albo przez leczenie – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog, dyrektor medyczny w Radomskim Centrum Onkologii. Ale jak podkreśla profesor, trzeba oddzielić legalizację tzw. miękkich narkotyków od medycznego dostosowania leków uzyskanych z tej rośliny. - Tu mamy sytuacje cierpiących i chorych, którzy poszukują metod złagodzenia swoich dolegliwości, poszukują metod złagodzenia swojego cierpienia. Medycyna jest po to powołana żeby wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw i ulżyć w tym cierpieniu tych pacjentów, a w ideale ich wyleczyć – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski. Petycja w sprawie zmiany ustawy wraz z projektem ustawy została złożona w poniedziałek w biurze podawczym Kancelarii Sejmu.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej