Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Zamieszanie z radami społecznymi szpitala i pogotowia

środa, 24 sierpień 2016 17:32
Dział: Wiadomości
Autor 

Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej zarzuca prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu, że ten niezgodnie z przepisami chciał zmienić skład organów doradczych radomskich placówek zdrowia.

W radach społecznych takich instytucji czy placówek jak pogotowie czy szpital swoich przedstawicieli mają m.in. organ prowadzący czyli gmina, prezydent miasta a także wojewoda. Poprzedniego wojewodę, z Platformy Obywatelskiej reprezentowali w Radach Społecznych przedstawiciele PO. Byli to Wioletta Kotkowska w radzie szpitala, oraz Mateusz Tyczyński w radzie pogotowia. Nowy wojewoda, z Prawa i Sprawiedliwości, czego można było się spodziewać, cofnął im rekomendacje i powołał w to miejsce przedstawicieli z ramienia Prawa i Sprawiedliwości: Wojciecha Ścibora i Wojciecha Skurkiewicza. Projekt uchwały z takimi zmianami przygotował dla prezydenta miasta Wydział Zdrowia. Ale w tym projekcie zmiany poszły nieco dalej. - W uzasadnieniu prezydent napisał, że wojewoda wycofał rekomendację dla swoich przedstawicieli, i w to miejsce skierował innych. Z treści uchwały wynika jednak, że prezydent Radosław Witkowski oprócz tego wymienił także radnych panią Teresę Skoczek i pana Kazimierza Staszewskiego. Uzasadnienie nie pokrywa się w treścią uchwały – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik.

Za Teresę Skoczek i Kazimierza Staszewskiego prezydent wpisał... Wiolettę Kotkowską i Mateusza Tyczyńskiego. Zdaniem Dariusza Wójcika, takie zapisy to zemsta prezydenta miasta. Bo Teresa Skoczek i Kazimierz Staszewski związani są z PiS. Zmiana tych nazwisk nastąpiła na liście członków rad wpisanej w projekt uchwały, ale w uzasadnieniu nie padło na ten temat ani jedno słowo. Zdaniem Dariusza Wójcika, to niezgodne z przepisami. Bo to nie są przedstawiciele prezydenta. - Myślę, że ten sposób procedowania nie jest dobrym sposobem. Prezydent nie ma do tego uprawnień żeby cofnąć rekomendacje. Przypomnę, że to są przedstawiciele Rady Miejskiej, a nie prezydenta. Przedstawicielem prezydent jest Jerzy Zawodnik i jemu prezydent może cofnąć uprawnienia – mówi Dariusz Wójcik.

Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta miasta, i do tej pory członek rady społecznej pogotowia, przekonuje, że celem prezydenta nie było wprowadzenie kogokolwiek w błąd. Jak powiedział nam w rozmowie telefonicznej, tak procedowano od lat, więc teraz urzędnicy pisząc projekt zadziałali automatycznie.

Rada Społeczna doradza i kontroluje czy dyrekcja prawidłowo zarządza placówką. W skład rady wchodzi 11 członków ale ustawa pozwala na zwiększenie tej liczby do 15. Prezydent z tej możliwości nie skorzystał. Teraz zdecydował się projekty wycofać. - Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uspokoić przewodniczącego Rady Miejskiej, prezydent Radosław Witkowski postanowił wycofać projekty przedmiotowych uchwał – mówi Elwira Skoczek, dyrektor Wydziały Zdrowia i Polityki Społecznej.

Jak tłumaczy dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, powodem odwołania Teresy Skoczek, jedynej lekarki w radzie Społecznej Radomskiego Szpitala, miało być to, że Teresa Skoczek nie pojawiała się na posiedzeniach Rady. - Jest jedynym lekarzem w tej radzie. Uzasadnieniem było to, że w tym roku na 4 posiedzenia pani Skoczek nie brała udziału w żadnym. Pan prezydent chciałby aby w posiedzeniach udział brali wszyscy członkowie – mówi Elwira Skoczek.

W najbliższy piątek odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Rada będzie decydować o ewentualnych zmianach w swoim składzie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej