Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Targi papryki w Słowikowie

poniedziałek, 22 sierpień 2016 18:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Już po raz XVII odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Imprezę zorganizowano na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie koło Przytyka.

 

Targi papryki to impreza nie tylko dla producentów czy wielbicieli tego warzywa. Takie spotkania są także szansą do dyskusji o przyszłości oraz rozwoju handlu na naszym terenie. - Odbyło się też spotkanie producentów papryki z prelegentami. Opowiadali oni o tym jak prawidłowo uprawiać paprykę. Co robić aby te uprawy były lepsze od dotychczasowych – mówi Dariusz Wołczyński, wójt Gminy Przytyk. Imprezę zorganizowano już po raz siedemnasty. Po raz drugi spotkanie odbyło się w powstałym rok temu Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Centrum ma poprawić sytuację producentów z regionu. - Brakuje nam tutaj nowoczesnego handlu, który powinien obowiązywać nie tylko w przypadku tego produktu, ale generalnie powinno się to odbywać w cywilizowanych warunkach - mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Bo teraz, jak mówi starosta, producenci muszą nie tylko zajmować się samą uprawą, ale także gwarantować sobie zbyt jeżdżąc na giełdy do innych miast. Lekarstwem ma być centrum dystrybucji, jeśli będzie się ono rozwijać. W tym celu pomiędzy gminą, Zrzeszeniem Producentów Papryki a Instytutem Ogrodnictwa, został podpisany list intencyjny. To nic innego jak wyrażenie woli współpracy w zakresie rozwoju paprykowego handlu. - Będziemy się starali o projekty, które ze strony administracyjnej pozwolą na zbudowanie przechowalni dla całego regionu, a z naszej strony pozwolą na rozpoczęcie badań, które zaadoptują te techniki znane nam świetnie do konkretnych odmian i produktów z tego regionu – mówi prof. Małgorzata Korbin dyrektor Instytutu Ogrodnictwa. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najładniejsze stoisko z papryką. Pierwsze miejsce zajęła pani Maria Janowska. Dla zwyciężczyni to już kolejna taka nagroda. Uprawa papryki to jej zawód, ale top także pasja. - Uprawiam paprykę 34 lata, Zajmuje się tunelami. Tylko w tym pracuje i lubię to przede wszystkim – Marta Janowska. Z Przytyka i gmin ościennych nazywanych paprykowym zagłębiem, na polski rynek trafia ponad 60 tysięcy ton papryki rocznie. To niemal 80% całej krajowej produkcji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Chińczycy zainteresowani papryką z Przytyka

  Chińscy przedsiębiorcy zainteresowali się papryką hodowaną w Przytyku koło Radomia. W Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy gminy Przytyk z chińską spółką Chinpol Trade.

 • Akcja odblaski od WORD w Przytyku

  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego prowadzi akcję dotyczącą bezpieczeństwa poruszania się poza miastem. Kolejne z serii spotkań odbyło się w szkole podstawowej w Przytyku.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej