Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Sala pamięci 72 PP w radomskim ZDZ

sobota, 20 sierpień 2016 11:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Są oryginalna menażka, mundur, pas z bronią i wiele zdjęć, a także dokumenty z tamtych czasów. W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Radomiu przygotowywana jest sala pamięci 72 Pułku Piechoty.

 

W wakacje w szkole nie wszyscy mają wolne. W radomskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego trwają prace nad salą pamięci, która poświęcona będzie 72 Pułkowi Piechoty, który stacjonował w Radomiu. - To sala pamięci, w której znajdą się eksponaty pozyskane od rodzin żołnierzy, którzy szli na szlaku 72 Pułku Piechoty, walczyli o Polskę w 1939 roku i w czasach II Wojny Światowej – mówi Katarzyna Kołodziejska, dyrektor ZDZ w Radomiu. To, że akurat w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przygotowywana jest sala pamięci o 72 Pułku Piechoty, ma swoje uzasadnienie. Właśnie ten pułk będzie patronem szkoły, a uroczystość nadania imienia odbędzie się już za miesiąc. Na razie w sali pamięci udało się zgromadzić oryginalny mundur razem z czapką żołnierską i pasem z bronią. Jest też także oryginalna menażka, kopia sztandaru pułku i mnóstwo zdjęć. - Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ponieważ zarówno Andrzej Mędrzycki, którego ojciec był żołnierzem, jak i pan Andrzej Chałubiński, a także wiele innych osób przekazali nam dużo zdjęć, które pokazują także historię miasta, m.in. to jak ważne osoby tu przyjeżdżały żeby oddać hołd żołnierzom - dodaje Katarzyna Kołodziejska. O 72 Pułku Piechoty i jego związkach z Radomiem ma przypominać także pomnik, który powstaje przy radomskiej Rogatce. Oficjalne otwarcie sali pamięci w ZDZ odbędzie się w dniu, w którym szkoła przyjmie imię patrona, czyli 1 września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomski ZDZ otrzymał certyfikat MON

  Trzy szkoły z Radomia, Lipin i Białobrzegów prowadzące klasy mundurowe wezmą udział w II edycji pilotażowego programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. W czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wręczył wymienionym szkołom certyfikaty MON.

 • Miłość ma wiele imion

  Szkoła ZDZ w Radomiu zaprosiła młodzież do udziału w I Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim i Poezji Śpiewanej. Frekwencja i poziom ucieszyły organizatorów.

 • Alkohol nie jest im potrzebny. Konkurs rozstrzygnięty
  Lepiej jest mieć pasję niż jej nie mieć, bo pasja daje szczęście – mówią uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
 • Uczą młodych dobrych nawyków

  Bo burger może być zdrowy, a kulinaria stać się pasją. Tak samo jak fotografia. Zakład Doskonalenia Zawodowego realizuje dwa programy, które mają jeden cel. Pokazać młodym, że warto w wolnym czasie robić rzeczy pożyteczne, że warto mieć pasję.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej