Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kolektory słoneczne w Krychnowicach. Szpital zaoszczędzi

piątek, 19 sierpień 2016 17:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Na terenie szpitala w Krychnowicach stanęło ponad 200 kolektorów słonecznych. Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

 

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Opieki Psychiatrycznej jak większość placówek zdrowia nie jest w dobrej kondycji finansowej. Dyrekcja szpitala szuka oszczędności tam gdzie może. Polepszyć kondycję placówki ma farma kolektorów słonecznych. Ich zadaniem jest podgrzewanie wody w kranach. Niemal 210 paneli słonecznych ma przynieść blisko 20% oszczędności w skali roku. - Ciepło już pozyskujemy. Mamy pierwsze doświadczenia. Urządzenia działają automatycznie, czyli nie wymagają dodatkowego personelu. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy około 25 tys. metrów sześciennych gazu. Wyemitujemy także do powietrza 50 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas, tradycyjną metodą – mówi Włodzimierz Guzowski dyrektor szpitala w Krychnowicach. Jak dodaje dyrektor placówki, na razie trudno prognozować na ile ponad 500-metrowa instalacja będzie efektywna. Dyrekcja szpitala zakłada, że uda się zaoszczędzić około 150 tysięcy złotych rocznie. Ale oprócz oszczędności, ten projekt to także ukłon w stronę ochrony środowiska. - Emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery w Radomiu jest na dobrym poziomie, ale musimy dbać o to, żeby było na jeszcze lepszym. 150 tysięcy złotych oszczędności przy wielu problemach finansowych szpitala to jest wartość dodana – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego. Oszczędności będą zależały od pogody. Im więcej słonecznych dni tym lepiej. - Jeżeli mamy słoneczną pogodę, taką jak dziś, to praktycznie możemy wyeliminować inne źródła podgrzewania. Natomiast jeśli mamy dzień pochmurny lub zimowy, gdy słońca jest mniej, to kotłownia będzie tę wodę dogrzewać gazem – mówi Marek Nalewajka, kierownik projektu z firmy Inergis S.A. Prace trwały od listopada ubiegłego roku. Wartość inwestycji to ponad 2 miliony złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Remonty w Krychnowicach

  Prawie 7 mln zł. kosztowały tegoroczne remonty w szpitalu w Krychnowicach. Szpital inwestuje w ekologiczne technologie i dostosowuje się do obowiązujących norm. Zgodnie z przepisami termin na dostosowanie upłynie w 2017 troku i wiadomo, że lecznica się nie wyrobi.

 • Przewodniczący przeciwko przenosinom poradni. Wiceprezydent uspokaja

  Dariusz Wójcik uważa, że planowane przeniesienie poradni leczenia uzależnień z ul. Tochtermana do poradni na ul. Reja/Mireckiego to zły pomysł. Wiceprezydent Zawodnik uspokaja i - jak mówi - nie rozumie argumentów tych, którzy są przeciwko.

 • Przenoszą poradnię. Pracownicy sceptyczni

  Działająca od wielu lat poradnia terapii uzależnień przy ulicy Tochtermana zostanie przeniesiona i włączona w strukturę szpitala w Krychnowciach – zdecydowały władze miasta. Pracownicy poradni – na razie poza kamerą - negatywnie oceniają tę decyzję.

 • Inwestycje w Krychnowicach. Energia od słońca

  Będzie taniej i lepiej dla środowiska – przekonują władze szpitala w Krychnowicach opowiadając o nowych inwestycjach. Na terenie lecznicy powstaje farma solarna.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej