Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Potrzebna krew. Szczególnie 0 (Rh-)

czwartek, 18 sierpień 2016 16:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebuje krwi. Placówka ma teraz na stanie 160 jednostek. To nie jest sytuacja kryzysowa, ale przydałoby się więcej. Najbardziej pożądana grupa to 0 Rh -.

 

Wakacje to dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu okres szczególny. Przede wszystkim z uwagi na zwiększony ruch samochodowy związany z wakacyjnymi podróżami. - Częściej dochodzi do wypadków i urazów wielonarządowych. Wtedy jest oczywiste, że tej krewi potrzeba więcej. Trzeba mieć świadomość, że bardzo często jeden woreczek krwi to za mało – mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Wakacje to także spadek liczby osób oddających krew. To powoduje, że właśnie w tym okresie w centrum przy ulicy Limanowskiego jest lekki niedobór krwi. - Na dziś mamy około 160 jednostek krwi. Takie dobre bezpieczeństwo to jest 200 jednostek. Oscylujemy w granicach między 150 a 180 jednostek. Czyli cały czas jest lekki niedobór – tłumaczy Józef Waniek. Jak mówi dyrektor Józef Waniek, z powodu tego niedoboru krwi przesuwane w czasie są tzw. planowane operacje, w których ta krew jest potrzebna. Radomskie centrum przyjmuje każdego kto chce oddać krew. Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej pożądana jest zawsze krew grupy 0 Rh-. Tę grupę podczas leczenia można podać każdemu pacjentowi. Natomiast dawca krwi 0- może przyjąć tylko taką krew, czyli 0-, żadną inną. - Krew o parametrach 0- jest krwią zawsze deficytową. Jej zawsze brakuje. My musimy tak prowadzić naszą działalność żeby krew grupy 0- mieć zawsze na stanie – mówi Józef Waniek. W radomskim centrum przy ulicy Limanowskiego miesięcznie krew oddaje średnio około 2 tysięcy osób. Rocznie ponad 20 tysięcy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Centrum Krwiodawstwa apeluje o krew

  Mówiliśmy o tym na początku lipca, ponawiamy apel teraz, choć sytuacja poprawiła się. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawania krwi. Najbardziej potrzebne są grupy minusowe.

 • Bardzo mało krwi w radomskim centrum. Apel o pomoc

  Sytuacja w radomskim banku krwi jest zła. Centrum krwiodawstwa apeluje o pomoc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, nie będziemy mieli czym ratować życia – mówią pracownicy radomskiej stacji krwiolecznictwa.

 • Dyrektor odwołany

  Józef Waniek został odwołany z funkcji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pełnił tę funkcję od 15 lat.

 • Ognista krew od strażaków

  Ponad 12 litrów krwi zebrano podczas zbiórki, którą przeprowadzono przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej