Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar

Inwestor z Izraela dla radomskiego lotniska?

czwartek, 11 sierpień 2016 16:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Izraelska firma jest zainteresowana kupnem akcji spółki Port Lotniczy Radom. Prezes radomskiego portu zaprzecza, że umowa została podpisana, ale potwierdza, że rozmowy trwają.

 

Kupnem lotniska zainteresowana jest iHLS czyli Israeli Homeland Security. Na swojej stronie internetowej Izraelczycy chwalą się, że zawarli umowę na wyłączność na kupno jednego z polskich międzynarodowych lotnisk. To nie oznacza zawarcia umowy kupna, ma oznaczać tyle, że tylko z nimi w najbliższym czasie rozmawiać będzie polska spółka. W tekście ani razu nie pada nazwa Radom. Ale zilustrowano go zdjęciem, na którym widać Dorotę Sidorko, prezes spółki Port Lotniczy Radom w towarzystwie jednego z przedstawicieli izraelskiej firmy. - Nie podpisaliśmy żadnego dokumentu wspólnie. Na początku lipca gościliśmy na lotnisku delegację z Izraela. Oglądała nasze lotnisko. Sprawdzała także pod kątem operacyjnym wszystkie służby działające na lotnisku. Podobało im się nasze lotnisko i rozmowy cały czas trwają. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i będzie to ten upragniony inwestor strategiczny – mówi Dorota Sidorko, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Szczegóły rozmów są poufne. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Izraelczycy mogliby kupić 49% akcji radomskiej spółki. Jak mówi Dorota Sidorko, radomskim lotniskiem interesują się nie tylko Izraelczycy. - Rozmawiamy z rożnymi podmiotami. Wszyscy wiemy, że nasze lotnisko potrzebuje inwestycji i potrzebuje inwestora. Samo miasto nie udźwignie tego ciężaru z pieniędzy publicznych, a zależy nam na rozwoju lotniska – dodaje Dorota Sidorko. Jak piszą na swojej stronie Izraelczycy, projekt wstępnie wycenili na 40 milionów Euro. Spodziewają się dwukrotnego wzrostu tego nakładu. Oceniają jednocześnie, że to lotnisko (przypomnijmy: w tekście nie pada nazwa miasta) ma duży potencjał rozwoju i może odgrywać ważną rolę w ruchu wewnątrz Unii Europejskiej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

 • Radom lepszym wyborem niż Modlin

  Brytyjska firma projektowa ARUP rekomenduje radomskie lotnisko na Sadkowie jako lotnisko pomocnicze dla Portu Chopina w Warszawie. Według analizy technicznej, którą w środę przedstawiono w Warszawie, Radom jest korzystniejszym wyborem dla Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze niż lotnisko w Modlinie. Omówieniu wyników audytu firmy ARUP przysłuchiwała się Roksana Chalabry.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej