Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Biegiem do Częstochowy. 200 kilometrów w 2 dni

czwartek, 11 sierpień 2016 16:40
Dział: Wiadomości
Autor 

46 osób wyruszyło dziś z Radomia na 5 Biegową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przez dwa dni biegacze pokonają około 200 kilometrów.

 

W tym roku do Częstochowy, biegiem, podążają pielgrzymi nie tylko z Radomia i Diecezji Radomskiej. Pan Roman Prażmo mieszka w województwie lubelskim. Pasjonatem biegania jest od wielu lat, ale do Częstochowy biegnie po raz pierwszy. - Zawsze to było moim marzeniem. Bieganiem zajmuję się od wielu lat, a marzeniem było właśnie uczestnictwo w pielgrzymce biegowej – mówi Roman Prażmo. Organizatorem Diecezjalnej Pielgrzymki Biegowej do Częstochowy jest tradycyjnie Stowarzyszenie "Biegiem Razem". W tym roku biegacze-pielgrzymi wyruszyli na trasę po raz piaty. - Grupa jest w super nastroju, więc myślę, że będzie hiper super – śmieje się Tadeusz Kraska, dyrektor radomskiej pielgrzymki biegowej. Grupa, która biegnie na Jasną Górę liczy w tym roku 46 osób. Najstarszy pielgrzym ma 68 lat. Najmłodszy 16 lat. - Są osoby, które biegną już po raz piąty. Biegną osoby młode, niepełnoletnie, biegną też seniorzy. Skład jest bardzo zróżnicowany – mówi Tadeusz Kraska. Pani Iwona Walkiewicz z Radomia biegnie do Częstochowy już trzeci raz. Wcześniej kilka razy uczestniczyła w pielgrzymce pieszej. - Jest fajna atmosfera, grupa jest taka zjednoczona, wszyscy sobie pomagają. Bardzo mi to odpowiada – mówi Iwona Walkiewicz, pielgrzym. Piesza pielgrzymka do Częstochowy wędruje 8 dni. Biegacze na pokonanie dystansu około 200 kilometrów mają... 2 dni. - Szczerze powiedziawszy, to pielgrzymka dwudniowa jest bardziej wyczerpująca niż ta piesza. Zakwasy są wszędzie. Czasami nie można się podnieść jak się usiądzie. Jest ból, ale jest także ogromna satysfakcja, radość w sercu. To coś wielkiego i pięknego – mówi Iwona Walkiewicz. Pielgrzymka biegowa ma swoje żelazne zasady, które mają przede wszystkim chronić zdrowie pątników-biegaczy. - Biegniemy sztafetowo. Pierwszy etap to wspólny bieg do Kowali, 9 kilometrów. Tam będzie krótka odprawa i rozpocznie się właściwy bieg we właściwym rytmie. Sztafety piętnastominutowe i osiem grup. Ale jest także modlitwa, Anioł Pański i koronka do Bożego Miłosierdzia – mówi Tadeusz Kraska. Trzeciego dnia, czyli 13 sierpnia biegacze dotrą do Mstowa gdzie dołączą do 38 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej, wędrującej na Jasną Górę od 6 sierpnia. Około godziny 16 wszyscy razem wejdą na Jasną Górę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Rekordowa frekwencja w Biegu Konstytucji 3 Maja

  Około 500-set osób wystartowało dziś w Biegu Konstytucji 3 Maja. To rekord frekwencji, choć, jak podkreślają organizatorzy wyniki i rekordy nie były najważniejsze. Rywalizowano na dwóch dystansach: 5 i 10 kilometrów.

 • Bieg nie tylko dla Kazików

  Trwają przygotowania i zapisy do tradycyjnego Biegu Kazików. Organizatorem zawodów jest Uczniowski Klub Sportowy Technik. Bieg odbędzie się 11 marca.

 • Biegiem dla Owsiaka

  Kolejna organizacja sportowa z Radomia przystąpiła do akcji Jerzego Owsiaka, czyli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mowa o stowarzyszeniu Biegiem Radom.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej