Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Niebieski Marsz dla autyzmu

czwartek, 02 kwiecień 2015 17:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji ulicami Radomia przeszedł Niebieski Marsz. Niebieski, bo niebieski jest kolorem autyzmu.

Radom bardzo zaangażował się w akcję Polska na niebiesko. Biorą w niej udział sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze, politycy, instytucje, firmy. O potrzebach osób z autyzmem mówili uczestnicy Niebieskiego Marszu, który przeszedł ulicami Radomia. - Niebieski to przede wszystkim pokój, i spokój, niektórzy mówią, że to niebo, niebiańskie okolice. Pokój i współpraca, dobre nastawienie – tłumaczy Sylwia Waśkiewicz ze Stowarzyszenia Karuzela. Basia Senderowska, uczennica liceum, ma w swojej klasie dwóch kolegów - autystyków, dlatego dziś wzięła udział w tym marszu. - Jeden ma problemy z kontaktami międzyludzkimi, ale pracujemy nad nim wspólnie i otwiera się coraz bardziej. Drugi jest bardzo zabawowy i bardzo nam poprawia humor. Uwielbiamy go i my, i nauczyciele – mówi Basia. Najważniejsze są zrozumienie i społeczna akceptacja, a nauka to jedna z najlepszych form rehabilitacji. Wczesna diagnoza i dobrze prowadzona terapia mogą sprawić, że ludzie z zaburzeniami rozwoju stają się samodzielni, odnajdują swoje miejsce, osiągają sukcesy. O tym starają się przypominać organizatorzy akcji. - Najtrudniejsze w wychowaniu autystyka jest zaakceptowanie jego autyzmu, nauczenie się, jak z nim pracować, znalezienie odpowiednią rehabilitacji, terapii. Trzeba też uczyć społeczeństwo, żeby akceptowało różne zachowania naszych dzieci. Że te nasze dzieciaki nie są złe, niedobre czy głupie, jak czasami się niktórym wydaje, że to po prostu jest choroba – mówi Katarzyna Ziętek, mama autystycznego chłopca. Radom był jednym pierwszych samorządów, które dały szansę takim ludziom i postawiły na szkolnictwo integracyjne. - Specjalne ośrodki czy szkoły potrafią już i mają narzędzia i środki, a nauczyciele wiedzę, właściwie kształtować, edukować dzieci z autyzmem. To są dzieci, które mają wiele zdolności, ale one inaczej widza świat zewnętrzny. Inaczej go opisują - mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia. Finał akcji Polska na Niebiesko planowany był na godziny wieczorne – relacja w jutrzejszym Teledzienniku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom pamięta o powstańcach

  W niedzielę 154 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji w Radomiu odbyły się dziś uroczystości, które upamiętniają poświęcenie powstańców.

 • Marsz dla biskupa i dla integracji

  Już po raz 7 uczniowie szkół integracyjnych i szkół im. J. Chrapka przeszli ulicami Radomia, żeby uczcić pamięć tragicznie zmarłego biskupa. Jan Chrapek zginął 18 października, 15 lat temu.

 • Marsze z okazji rocznicy protestów

  W rocznicę wydarzeń radomskiego czerwca ' 76 ulicami Radomia przeszły dwa marsze. Organizatorami jednego były środowiska narodowe, drugi zorganizował KOD.

 • Marsz dla życia w Radomiu

  Ponad 2 tysiące osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny. Marsz pod hasłem „ Życie jest bezcenne” przeszedł w niedzielę ulicami Radomia. Odbył się w mieście po raz piąty.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej