Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rekordowo dobrze na rynku pracy

wtorek, 09 sierpień 2016 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Bezrobocie rekordowo niskie. Ale nie znaczy to, że na rynku pracy jest bardzo dobrze. Wciąż tysiące osób nie mogą u nas znaleźć zatrudnienia. A wiele firm nie może znaleźć wykwalifikowanych pracowników.

 

 

Lipiec był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia – informuje Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu. Z rejestru bezrobotnych ubyło 600 osób. Nadal zarejestrowanych w radomskim pośredniaku jest prawie 28 tysięcy mieszkańców, z czego ponad 15 tysięcy to radomianie, a pozostali to mieszkańcy powiatu. Jak dodaje PUP, tak niskiego poziomu bezrobocia jeszcze nie było w ciągu minionych 16 lat, czyli od początku prowadzenia statystyk. Dla porównania, w 2003 roku bezrobotnych w mieście i powiecie było ponad 49 tysięcy. - Na rynku pracy nic nie dzieje się z dnia na dzień. To są procesy długofalowe i myślę, że ta tendencja się utrzyma. Co będzie za 2, 3 lata? Tego nie wiem – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Główna przyczyna spadku bezrobocia to dobra koniunktura. - Mamy coraz lepszą gospodarkę – ocenia dyrektor urzędu pracy w Radomiu. Dodatkowo „pośredniaki” otrzymują coraz więcej pieniędzy na pomoc dla bezrobotnych. W tym roku radomski urząd pracy ma na walkę z bezrobociem ma ponad 60 milionów złotych. - W dalszym ciągu mamy fundusze na wszystkie formy pomocy. Zachęcamy do składania wniosków – dodaje Józef Bakuła. A największym zainteresowaniem wśród bezrobotnych cieszą się dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Ta tendencja jest zauważalna także w urzędzie miejskim, którym prowadzi rejestrację jednoosobowych działalności gospodarczych. - Przez ostatnie 18 miesięcy ilość jednoosobowych podmiotów gospodarczych wzrosła. To potencjał, bo to nowi przedsiębiorcy, ale i pracodawcy – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Informacja o rekordowo niskiej stopie bezrobocia jest bez wątpienia dobrą informacją. Ale to nie znaczy, że radomski rynek pracy ma się bardzo dobrze. Bo bez pracy pozostaje wciąż prawie 15,5 tysiąca mieszkańców. Narzekają też pracodawcy. Paradoksalnie na trudności w znalezieniu pracowników. Gros osób nie spełnia oczekiwań i potrzeb pracodawców. Jak wynika ze statystyk, ponad 8,5 tysiąca zarejestrowanych teraz w radomskim pośredniaku bezrobotnych nie ma kwalifikacji zawodowych. Prawie 18 tysięcy spośród blisko 28 tysięcy wszystkich zarejestrowanych w PUP w Radomiu to osoby długotrwale bezrobotne.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PSL: jesteśmy zbulwersowani postawą radnych

  Jesteśmy zbulwersowani postawą radnych, którzy nie korzystają z przywileju zgłaszania poprawek, a głosują przeciw budżetowi – mówi Józef Bakuła, szef radomskiego PSL.

 • Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

  Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

 • XIII Radomskie Targi Pracy

  Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników o wykształceniu technicznym. Poszukujący chcieliby pracę dobrze płatną, żeby nie martwić się o jutro. Dziś odbyły się XIII Radomskie Targi Pracy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej