Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Rowerzyści na „zebrze”. Wielu łamie przepisy

czwartek, 28 lipiec 2016 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Coraz więcej rowerzystów w Radomiu łamie przepisy i przejeżdża przez przejścia dla pieszych. To plaga – alarmują kierowcy, a policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

 

Sprawa jest poważna bo – przynajmniej jeżeli chodzi o Radom – można mówić już o nagminnym łamaniu przepisów przez rowerzystów. - Odnotowujemy niestety coraz więcej tego typu zdarzeń. Reagują na to nie tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, ale również policjanci prewencji – mówi podinspektor Jarosław Stolarek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Udaliśmy się z patrolem policyjnym na jedno z najruchliwszych skrzyżowań w mieście: ulic Wernera, Mireckiego i Szarych Szeregów. Na dwóch z czterech przejść wyznaczone są także przejazdy dla rowerów. Jedna z młodych radomianek postanowiła przejechać na rowerze akurat przez pasy przeznaczone tylko dla pieszych. - Zrobiłam to z lenistwa. Nie chciało mi się zsiąść z roweru. Ponieważ na tym przejściu miałam zielone światło, to przejechałam – tłumaczy swoje zachowanie. To właśnie lenistwo jest najczęstszym powodem, dla którego większość rowerzystów nie zsiada z rowerów przed przejściami dla pieszych, tylko przez nie przejeżdża. Ale taka postawa może dla rowerzystów skończyć się tragicznie. W zderzeniu z samochodem nie mają szans. - Rowerzysta nie ma szans. Podobnie jak pieszy. Kierowca nie spodziewa się rowerzysty na przejściu dla pieszych. Pieszy porusza się dużo wolniej od roweru. Dodatkowo kierowcy są ostrzegani znakami, że zbliżają do przejścia dla pieszych, a nie do przejazdu dla rowerów – mówi starszy sierżant Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Ale na szczęście nie każdy rowerzysta łamie przepisy. Są i tacy, którzy stosują się do litery prawa i zsiadają z roweru przed przejściem dla pieszych. Dla własnego bezpieczeństwa, ale też dlatego, że wiedzą, że za złamanie przepisów grożą kary. - Za jeżdżenie rowerem po przejściu dla pieszych i po chodniku taryfikator przewiduje mandat karny w wysokości 100 złotych – dodaje starszy sierżant Marcin Sawicki. Na skrzyżowaniu ulic Wernera, Mireckiego i Szarych Szeregów staliśmy około godziny. W tym czasie kilkunastu rowerzystów złamało przepisy. Podobnie jest niestety także na wielu innych przejściach dla pieszych w Radomiu. Dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej zwracają się do rowerzystów z apelem. - Apelujemy do rowerzystów, żeby zsiadali przed przejściem dla pieszych z rowerów i żeby nie jeździli także po chodnikach. Chodnik jest dla pieszych, a nie dla rowerzystów – mówi podinspektor Jarosław Stolarek.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej