Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zawodówka czy LO? Wybory uczniów

wtorek, 26 lipiec 2016 16:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Są już listy zakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych. Większym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się szkoły zawodowe niż licea ogólnokształcące. Wyuczony zawód chce mieć 54 % uczniów.

 

O tym, że na rynku pracy maleje liczba specjalistów i osób z wyuczonym zawodem eksperci alarmują już od dawna. Sporo jest bezrobotnych z wyższym wykształceniem, często humanistów. Dlatego władze miasta od lat promują szkolnictwo zawodowe. W tym roku udało się przekonać do wyboru właśnie tej szkoły sporo młodych. Choć licea ogólnokształcące nadal są popularne. - Około 46% zdecydowało się przystąpić do naboru do liceum, natomiast 54% wybrało szkoły zawodowe – mówi Agnieszka Grabska, inspektor w wydziale edukacji urzędu miasta. Nabór nadal trwa. Uczniowie muszą potwierdzić czy wybierają oddział, do którego aplikowali. Ale magistrat już wie, że spora część oddziałów w szkołach nie zostanie otwarta - Licea od I do VI otworzą wszystkie, planowane oddziały. W IV LO zostanie utworzona jedna klasa dodatkowo – mówi Agnieszka Grabska. Ale w wielu innych placówkach liczba klas będzie mniejsza niż założono. Niektóre oddziały nie zostaną w ogóle otwarte ze względu na brak zainteresowania. - W ogóle nie było chętnych kandydatów do XII LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 4 . Tam będzie prowadzony dodatkowy nabór – dodaje inspektor Grabska. W sumie otwartych zostanie 55 z 65 planowanych oddziałów w liceach ogólnokształcących. W szkołach zawodowych planowano otworzyć 94 oddziały. Otwartych zostanie 60, z czego 47 w technikum, a 13 w zawodówkach. W tym roku największym zainteresowaniem wśród aplikujących do szkół zawodowych cieszył się Zespół Szkół Technicznych. Tam zostanie otwartych 9 oddziałów, czyli o 1 więcej niż planowano. Sporo jest też chętnych na naukę w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich. Tam otwartych zostanie 10 z 11 planowanych oddziałów. Są jednak placówki, które nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Dla przykładu, Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług otworzy zaledwie 3 oddziały. Planowano 15.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Strajk nauczycieli. W Radomiu „poniżej oczekiwań”

  48 na 98 placówek oświatowych w Radomiu wzięło dziś udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli. Nauczyciele domagają się gwarancji zatrudnienia i 10% podwyżki do płacy zasadniczej.

 • Siatka szkół prawie gotowa

  Nowa siatka szkół jest już niemal gotowa. Ale negocjacje wciąż trwają i może się zdarzyć, że propozycja jeszcze ulegnie zmianie. Najwięcej kontrowersji wywołują losy zespołu szkół nr 4 przy ulicy Osiedlowej.

 • Gotowi na nowy rok szkolny

  Przed nowym rokiem szkolnym Urząd Miejski skontrolował realizację inwestycji w oświacie. W ponad 90% przedszkoli i szkół budowy i remonty już się zakończyły.

 • Świętowali Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny, bo jak inaczej nazwać święto osób, które w życiu młodych ludzi pełnią ważną rolę. Są przewodnikami, pomagają odkrywać pasje. Ich zawód jest pełen wyzwań.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej