Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Mazowiecka policja podsumowała pierwsze półrocze

sobota, 23 lipiec 2016 15:02
Dział: Wiadomości
Autor 

Z policyjnych statystyk wynika, że stan bezpieczeństwa w województwie mazowieckim poprawia się. Zmniejszyła się ilość popełnianych przestępstw,ale pogorszyło się bezpieczeństwo na drogach.

 

Mazowiecka policja ma 5 priorytetów lokalnych na lata 2016-2018. - Po pierwsze jest to przeciwdziałanie i ograniczanie patologii społecznych. Następnie troska o dzieci i młodzież, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podniesienie sprawności i efektywności mazowieckiej policji oraz aktywizacja działań w zwalczaniu kradzieży z włamaniem – wymienia inspektor Tomasz Michułka, mazowiecki komendant policji. Ze statystyk za pierwsze półrocze tego roku wynika, że spadła i to znacząco liczba przestępstw. O blisko 4,5 tysiąca w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015. Według policyjnych statystyk także mniej było rozbojów, bójek, kradzieży i uszkodzonych rzeczy. O ponad 760 niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Wykrywalność wyniosła ponad 47%. To o ponad 4% lepiej niż w całym kraju. Niestety pogorszyła się sytuacja dotycząca bezpieczeństwa na drogach. W tym roku doszło już do ponad 1080 wypadków, w tym do 127 ze skutkiem śmiertelnym. Zginęły w nich 144 osoby. To jest wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego półrocza 2015 roku. - Do wypadków z tragicznym skutkiem najczęściej dochodzi poza obszarem zabudowanym. Najczęstsza przyczyną to oczywiście nadmierna prędkość kierujących samochodami osobowymi – mówi inspektor Marek Świszcz, zastępca mazowieckiego komendanta policji. Wzrosła także o 146 liczba nietrzeźwych kierowców. Mazowiecka „drogówka” zatrzymała ponad 1300 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wzrost zanotowano także w obszarze przestępstw popełnionych metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. W pierwszym półroczu 2016 roku takich przestępstw było 37. O 5 więcej niż w roku ubiegłym. - mamy kilka dużych spraw, które obejmują łącznie ponad 30 podejrzanych. 19 z tych osób jest tymczasowo aresztowanych. Są to zorganizowane grupy przestępcze – dodaje inspektor Marek Świszcz. Straty z tytułu przestępstw metodami „na wnuczka” i „na policjanta” wyniosły blisko jeden milion złotych. To o ponad 700 tysięcy złotych więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej