Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Lepiej na rynku pracy. Będzie kształcenie dualne

piątek, 22 lipiec 2016 16:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Poprawia się sytuacja na rynku pracy – informują władze miasta. W ciągu półtora roku zmalała liczba bezrobotnych. Przybywa przedsiębiorców. A ponieważ na strukturę bezrobocia wpływ ma kształcenie, od września w Radomiu rusza kształcenie dualne.

 

W styczniu 2015 roku liczba bezrobotnych w Radomiu wynosiła ponad 19 tysięcy. Pod koniec czerwca tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu odnotował o ponad 3200 bezrobotnych mniej. Jest zatem spadek, czyli poprawa sytuacji na rynku pracy – mówił podczas konferencji wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. O tej poprawie świadczyć ma także rosnąca liczba podmiotów gospodarczych, jak również projekty inwestycyjne, które są teraz w fazie realizacji. Mowa o 20 nowych firmach. - Te firmy deklarują chęć zatrudnienia ponad 1100 pracowników. Mówimy tu o firmach, które dzierżawią lub zakupiły grunt od miasta, bądź są w trakcie uzyskiwania pozwoleń na budowę czy innego rodzaju pozwoleń – wyjaśnia Jerzy Zawodnik. Władze miasta chwalą się także danymi dotyczącymi planowanych zatrudnień przez potencjalnych inwestorów. Jeśli prowadzone teraz, czyli w bardzo wstępnej fazie, rozmowy z inwestorami zakończyłyby się sukcesem, to w Radomiu pojawiłoby się 1700 nowych miejsc pracy – mówi Jerzy Zawodnik. - Codziennie pojawiają się przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani rozpoczęciem działalności w Radomiu. Z wstępnych deklaracji wynika chęć zatrudnienia przez tych pracodawców 1200 pracowników w sektorze produkcyjnym i ok. 500 w sektorze usług biznesowych – dodaje wiceprezydent. Od lat poszukujący pracowników zwracają uwagę na fakt, że mimo dużej liczby bezrobotnych, trudno jest znaleźć pracownika wykwalifikowanego. Dlatego władze miasta kontynuują promocję szkolnictwa zawodowego i wprowadzają nowe rozwiązania. Od września w Radomiu ruszy kształcenie dualne. - Odchodzimy od kształcenia w postaci warsztatów szkolnych, a stawiamy na kształcenie praktyczne, które będzie realizowane u pracodawców – tłumaczy Karol Semik, wiceprezydent Radomia. Na początek powstaną dwie klasy kształcące operatorów obrabiarek skrawających. Zostaną one utworzone w Zespole Szkół Technicznych i w Zespole Szkół im. majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. - To, co często podkreślali pracodawcy, że absolwent po ukończeniu zawodówki wymaga przyuczenia, zostanie wyeliminowane. Teraz to przyuczenie będzie odbywało się już na etapie nauczania w zakładzie pracodawcy – dodaje Karol Semik. Zdaniem władz takie działania, prowadzone już na etapie kształcenia poprawią sytuację na rynku pracy. Aktualnie – jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy – w Radomiu bez pracy pozostaje prawie 15 800 mieszkańców. W powiecie radomskim jest ponad 12 tysięcy bezrobotnych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Zuza – pierwsza radomianka w Nowym Roku

  Ma 55 centymetrów, waży nieco ponad 3 kilogramy i ma na imię Zuzanna. Przyszła na świat 1 stycznia 2018 roku o godz. 22.25. Zuza jest pierwszą radomianką w Nowym Roku.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

 • Alkohol nie jest im potrzebny. Konkurs rozstrzygnięty
  Lepiej jest mieć pasję niż jej nie mieć, bo pasja daje szczęście – mówią uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej