Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Gimnazjaliści z Gozdu najlepsi

środa, 01 kwiecień 2015 17:27
Dział: Wiadomości
Autor 

Król Jan III Sobieski był bardzo barwną postacią i warto znać jego historię - przekonuje liceum imienia Jana III Sobieskiego w Radomiu. Od kilku lat szkoła organizuje konkurs o swoim patronie.

Hymn szkoły rozpoczął finał tegorocznego konkursu wiedzy o Janie III Sobieskim. Konkurs zorganizowało liceum imienia Jana II Sobieskiego, które mieści się przy ulicy... Sobieskiego. To zobowiązuje. Dlatego liceum od kilka już lat stara się zainteresować osobą króla radomską młodzież. - Jan III Sobieski to barwna i wielowątkowa postać. To nie tylko wojownik, polityk, ale i kustosz sztuki, nauki, znawca języków – wylicza Dorota Maniak, dyrektor LO im. Jana III Sobieskiego w Radomiu. Lew Lechistanu, Obrońca Wiary, król Polski, hetman wielki koronny, hetman polny koronny, marszałek wielki koronny i chorąży wielki koronny. Wszystkie te tytuły nosił Jan III Sobieski. Szkoła od kilku już lat organizuje konkurs o swoim patronie. - W tym roku w konkursie wzięło udział wiele szkół z Radomia i z okolic - informuje Kamila Kościelnik, nauczyciel z LO im. Jana III Sobieskiego. Ale do ścisłego finały zakwalifikowano tylko czterech uczniów. Łatwo nie było, uczniowie musieli włożyć sporo wysiłku żeby się tu dostać i w finale odpowiadać na wiele pytań dotyczących nie tylko króla, ale i epoki, w której żył. - Musiałem przeczytać dużo źródeł na temat Jana III Sobieskiego. Zacząłem już w święta Bożego Narodzenia. I udało mi się dotrzeć tutaj – opowiada Mateusz, uczeń PG nr 3 w Radomiu, finalista konkursu. Najlepiej z pytaniami o Jana III Sobieskiego poradzili sobie uczniowie z gimnazjum w Goździe. Zajęli całe podium. Wygrała Weronika Kopyt, drugie miejsce wywalczyła Weronika Woźniak, a trzecia była Katarzyna Szczęsna. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał sam król i jego Marysieńka – w te role wcieli się uczniowie z radomskiego liceum.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Radom na 8. miejscu, wygrał Zamość

  Radom zajął 8 miejsce w konkursie Świeć się z Energą. Zwyciężył Zamość, który zdobył prawie 75 tys. głosów. Do Radomia, jako jednego z finalistów konkursu, trafi sprzęt AGD o wartości 10 000 zł

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej