Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

RIT zatwierdzony. Będzie unijne wsparcie dla miasta?

czwartek, 21 lipiec 2016 18:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Zarząd województwa mazowieckiego zatwierdził RIT czyli program Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Jest szansa, że dzięki unijnym środkom uda się zmodernizować między innymi służbę zdrowia.

 

Regionalne Inwestycje Terytorialne to inicjatywa zarządu województwa mazowieckiego. Chodzi o rozdysponowanie środków unijnych i wsparcie samorządów. W przypadku Radomia plan inwestycyjny zakłada modernizację i doposażenie szpitali oraz rewitalizację zabytkowych obiektów w mieście. - Remont starego pawilonu ginekologicznego na potrzeby oddziału rehabilitacji, to jest 43 mln złotych. Rewitalizacja rynku czyli kamienica Deskurów z płytą, projekt za 50 milionów złotych . To są dwa najważniejsze, kluczowe projekty, które wskazaliśmy – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Ten plan inwestycyjny radomscy radni przyjęli na nadzwyczajnej sesji w kwietniu. Teraz RIT zatwierdził także zarząd województwa mazowieckiego. Mazowsze ma do rozdysponowania niemal 1 miliard złotych z unijnej puli. O tym, które projekty zostaną sfinansowane zdecydują konkursy. - Jeżeli chodzi o rewitalizację, to jest to październik tego roku. Konkursy zdrowotne mamy nadzieję, że ruszą w grudniu tego roku. Niestety zależą one od map potrzeb zdrowotnych, a te zależą od Ministerstwa zdrowia i Ministerstwa rozwoju. Jak tylko będą gotowe z naszej strony nie będzie żadnej zwłoki i uruchomimy konkursy – mówi Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich. RIT został zatwierdzony, ale, jak zapewnia zarząd województwa, mogą w nim jeszcze być wprowadzane zmiany. To szansa dla projektów, które z jakiś powodów nie zostały zgłoszone. - Tak, zarząd dopuścił możliwość zmiany oczywiście w oparciu o zasady, które przyświecały konstruowaniu RIT na stracie. Część strategiczna jest nie do ruszenia, ale operacyjna już tak – mówi Piotr Brzeski, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie. W radomskim planie inwestycyjnym nie znalazły się na przykład ścieżki rowerowe. Ich pomysłodawcą było radomskie starostwo. - No niestety lider ma tutaj najwięcej do powiedzenia. To on decyduje jakie zadania znajdą się w planie inwestycyjnym RIT. Mam jednak po tej konferencji pewne pomysły powrotu do stołu – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Bo jak podkreśla starosta radomski tym, co połączyło samorządowców z regionu radomskiego w pierwszych pracach nad RIT była służba zdrowia. Ale zwiększenie bezpieczeństwa w powiecie to także ważna kwestia. Na ten cel potrzeba około 20 milionów złotych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Plan zatwierdzony

    Radni zatwierdzili Plan Inwestycyjny Gminy Miasta Radomia w ramach tzw. RIT-u, czyli Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Teoretycznie to była formalność, w praktyce jednak do opracowanych mniej więcej dwa lata temu założeń teraz wprowadzone zostały korekty.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej