Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Uzależnieni od telefonów. „Smart zombie”

wtorek, 19 lipiec 2016 16:27
Dział: Wiadomości
Autor 

O uzależnionych od telefonów komórkowych mówi się coraz częściej. Mówi się o nich „smart zombie”. Policja chce przeciwdziałać temu zjawisku i w ramach profilaktyki rusza z kampanią „Smart Stop”.

Mówi się, że to nowe uzależnienie XXI wieku. Mowa o uzależnionych od telefonów komórkowych. Społeczeństwo za pomocą smartfona już nie tylko słucha muzyki, nie tylko korzysta z portali społecznościowych. Teraz także łapie pokemony za pomocą specjalnej aplikacji. Chodzi o to, żeby złapać stworka na ekranie telefonu. Ale żeby go złapać wirtualnie, trzeba biegać za nim realnie. Zapatrzeni w ekrany smartfonów ludzie nie zwracają uwagi na otoczenie, tracą kontakt z rzeczywistością. Mówi się o nich „smart zombie”. - To osoby wyalienowane ze świata rzeczywistego, poruszające się po chodnikach, placach, drogach z telefonem komórkowym – mówi mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu.

To coraz częstszy widok, dlatego policja chce przeciwdziałać temu zjawisku i rusza z kampanią „Smart Stop”. Głównym narzędziem kampanii jest film, który powstał podczas ostatniej edycji festiwalu Kameralne Lato. - W tym spocie mamy praktycznie wszystko. Do tego dochodzą prezentacja, plakaty, ulotki w szkołach. Spot będzie fajnym rozpoczęciem dyskusji z młodymi – mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. Kampania ruszyła. Ruszy także w szkołach od września. Ale spot można już obejrzeć w internecie. Policja zwraca uwagę, że problem „smart zombie” to nie tylko problem młodych. Rośnie liczba wypadków z udziałem kierowców, którzy podczas jazdy używają telefonów. To nowe zjawisko i coraz bardziej niebezpieczne. - Kampania ruszyła. Zachęcamy państwa do obserwacji. Sami zobaczycie, że telefon komórkowy jest problemem, że jest wszechobecny i są z tego tytułu komplikacje – mówi mł. insp. Jacek Mnich.

Za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy samochodem grozi mandat wysokości 200 złotych i punkty karne. Za używanie telefonu podczas spaceru kar nie ma. Nie ma także kar za oderwanie się od rzeczywistości. Ale to oderwanie może być bardzo niebezpieczne. Kosztować może więcej niż mandat.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Młodzi o profilaktyce uzależnień. W teatrze.

    10 gimnazjów wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu teatralnego organizowanego od lat przez PG nr 22. W tym roku tematem przewodnim wszystkich przedstawień była profilaktyka uzależnień.

  • Młodzi o uzależnieniach

    Dlaczego młodzi piją, palą a czasem sięgają po jeszcze mocniejsze używki? Czy można jakoś temu zapobiec? W ZSO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyła się debata z udziałem uczniów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej