Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Chcą ograniczyć handel. Zbierają podpisy

piątek, 15 lipiec 2016 18:24
Dział: Wiadomości
Autor 

„Solidarność” zbiera w Polsce podpisy pod projektem ustawy ograniczającym handel w niedzielę. Żeby projekt trafił do Sejmu potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów.

 

Na początku czerwca marszałek Sejmu Marek Kuchciński zarejestrował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę”. Ale nie chodzi tylko o niedzielę. - Jeszcze w inne dni, na przykład przed Bożym Narodzeniem, Wigilią i Wielką Sobotą, przed Wielkanocą – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska. Zgodnie z propozycją NSZZ „Solidarność”, w niedzielę mają być czynne tylko apteki, stacje benzynowe, restauracje, kwiaciarnie czy punkty na dworcach. Pracować będą mogły także małe sklepy, ale pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel, a placówka będzie czynna maksymalnie do godziny 13.00. - Mamy przyrzeczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które złożył podczas ostatniej wizyty w Radomiu, że jeżeli zbierzemy 100 tysięcy podpisów, to partia rządząca będzie za tym projektem – dodaje przewodniczący radomskich struktur. Zdaniem Z. Maszkiewicza kłopotu z zebraniem podpisów nie będzie. Pytani przez nas mieszkańcy są 'za'. - Spokojnie 6 dni nam starczy na zakupy. Ja jestem za tym, żeby nie było w niedzielę handlu – mówi mieszkanka Radomia. - Mnie się wydaje, że to dobry pomysł. Ludzie są wymęczeni w kasach, marketach za niewielkie pieniądze. Nie mają czasu zająć się rodziną - mówi pytany o zdanie mężczyzna. - Niedziela powinna być wolna. Ponieważ w niedzielę się odpoczywa i idzie do kościoła - uważa kolejny mieszkaniec. - Zawsze jedni będą za, drudzy będą przeciw. Myślmy także o tych, którzy muszą pracować też w niedzielę. Na pewno zakupy można zrobić wcześniej – dodaje młoda mama. Ale nadal przeciwni wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę są w dużej mierze handlowcy. Przekonują, że ograniczenie doprowadzi do zwolnienia nawet 40 tysięcy pracowników w skali kraju.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zakaz handlu w niedziele dzieli radomian

  Od marca przyszłego roku zacznie obowiązywać w Polsce ograniczenie handlu w niedziele. Ustawa budzi duże emocje także w Radomiu.

   

   

  Zakaz handlu w niedziele, który Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu, podzielił w opiniach polskie społeczeństwo. W Radomiu jest podobnie. Nie brakuje opinii, że zakaz handlu w niedziele to zły pomysł, bo zapracowani w ciągu tygodnia ludzie nie będą mogli zrobić zakupów właśnie w niedziele. Ale są też głosy poparcia dla zakazu. Ci, którzy pozytywnie go oceniają mówią, że spowoduje pogłębienie więzi rodzinnych i społecznych. Ustawa, którą przygotowało Prawo i Sprawiedliwość na wniosek Solidarności, podzieliła w opiniach także radomskich radnych. - Popieram tę ustawę. Cztery lata temu chcieliśmy w Radomiu taki projekt wprowadzić. Nie udało się. Są kraje europejskie gdzie w niedziele się nie handluje. Niedziela powinna być dla rodziny – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i radny PiS.
  Radny Wspólnoty Samorządowej, Ryszard Fałek nie ma – jak sam mówi – problemu z tym, że taki zakaz wejdzie w życie. - Nie wiem czy w ostatnich latach zdarzyło mi się robić zakupy w niedziele. Jestem wierzący i praktykujący. Nie mam z tym problemu. Wiem jednak, że są osoby niewierzące, dla których ten zakaz jest zły – mówi Ryszard Fałek, radny Wspólnoty Samorządowej.
  Przeciwna zakazowi jest m.in. Marta Michalska-Wilk, radna Platformy Obywatelskiej - Jestem przeciwna zakazowi. Sama wiem jak radomianie ciężko pracują i na tygodniu są zabiegani. Maja także mnóstwo obowiązków z prowadzeniem domu. Dlatego zakupy w niedziele są czasami konieczne. Trzeba pamiętać także i o tym, że ten zakaz spowoduje, że ludzie starcą pracę – mówi Marta Michalska-Wilk, radna PO.
  Według ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, od 1 marca 2018 roku zakupy zrobimy tylko w dwie niedziele w miesiącu: pierwszą i ostatnią. W 2019 roku, zakupy będzie można zrobić już tylko w jedną niedzielę. Zakaz handlu w każdą niedzielę zacznie obowiązywać w 2020 roku. Od 2020 roku będą obowiązywać także dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowe - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

   

 • Zakaz kąpieli na Borkach

  Niedobra informacja dla amatorów kąpieli. Woda w zalewie na Borkach nie nadaje się do kąpieli. Jeśli ktoś zakaz zbagatelizuje to możliwe, że będzie borykał się z problemami skórnymi lub żołądkowymi.

 • Zgoda (z)buduje pomnik Czerwca '76?

  Pojawia się mała szansa na porozumienie w sprawie budowy pomnika radomskiego Czerwca 76. Powołany przez stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 komitet budowy tego pomnika zaprosił do siebie szefa drugiego komitetu i zaproponował mu honorowe członkostwo.

 • Wydarzenie Historyczne Roku 2016: Radomski Czerwiec '76

  250 zgłoszeń, 15 nominacji w trzech kategoriach. W tej grupie obchody 40 rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca '76. I to właśnie radomskie obchody zostały uznane za wydarzenie historyczne 2017 roku (relacja z gali).

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej