Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Plaga kleszczy. Sanepid ostrzega

czwartek, 14 lipiec 2016 18:18
Dział: Wiadomości
Autor 

Kleszcze nadal niebezpieczne. Sanepid ostrzega i prosi o rozwagę podczas spacerów po parkach i wędrówkach leśnych. W tym roku radomski Sanepid zarejestrował jeden przypadek zachorowania na boreliozę.

Są odporne na zimno i suszę. Spotkać je można nie tylko w lasach, czy na łąkach, ale także w miejskich parkach, na skwerkach osiedlowych. Zatem na niemal każdym terenie zielonym. - Co trzeci kleszcz jest zarażony boreliozą, dlatego wybierając się na spacer do lasu czy parku powinniśmy dokładnie się potem obejrzeć. Obejrzeć skórę swojego dziecka czy zwierzaka – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. Borelioza jest chorobą przewlekłą. Pierwszym objawem zarażenia jest rumień na skórze, który pojawia się w miejscu ukłucia przez zakażonego kleszcza. Towarzyszą temu objawy podobne do grypy: gorączka, bóle stawów. Kilka tygodni lub miesięcy po ukąszeniu wystąpić może porażenie nerwów rdzeniowych. Często nerwu twarzowego. W trzecim okresie choroby występuje niedowład, zaburzenia mowy i pamięci, zaburzenia psychiczne, a nawet całkowite porażenie. Długiego leczenia można uniknąć, jeśli w porę się zareaguje. Kleszcza na ciele nietrudno znaleźć. Na ogół w miejscach gdzie jest delikatna skóra: w pachwinach, za uszami. W momencie gdy zauważymy kleszcza, powinniśmy go szybko i sprawnie usunąć. Jeżeli nie posiadamy takich umiejętności, powinniśmy zgłosić się do najbliższej placówki zdrowia celem usunięcia kleszcza z naszej skóry – mówi rzeczniczka Sanepidu. Co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem boreliozy, czyli choroby, na którą nie ma szczepionki. Jeśli w porę usuniemy kleszcza, to nie dojdzie do zakażenia. Zaszczepić możemy się przeciwko KZM (kleszczowemu zapaleniu mózgu) To choroba równie niebezpieczna. Może doprowadzić do paraliżu i niedowładu. Zaszczepić można się w punkcie szczepień Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Kolejne opryski w parkach. Zakaz wstępu

    W nocy ze środy na czwartek i z czwartku na piątek w radomskich parkach i na skwerach przeprowadzony zostanie kolejny oprysk przeciwko komarom i kleszczom. W trakcie oprysków będzie obowiązywał zakaz wstępu.

  • Uwaga na kleszcze

    Już około 20 przypadków zachorowań na boreliozę odnotował radomski Sanepid. To tyle samo co w całym roku ubiegłym i to naprawdę dużo, biorąc pod uwagę fakt, że sezon dopiero się rozpoczął.

  • Uwaga na kleszcze!

    Coraz więcej kleszczy w Polsce jest nosicielem groźnej dla człowieka boreliozy. Zaczął się maj, czyli zaczął się w kleszczowy sezon. Dlatego wybierając się nadziałkę czy do lasu warto się zabezpieczyć.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej