Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zmarł abp Zygmunt Zimowski

środa, 13 lipiec 2016 17:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Zmarł arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia, także biskup senior Diecezji Radomskiej. Abp Zygmunt Zimowski zmarł we wtorek, 12 lipca, po długiej chorobie nowotworowej.

„Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”. To motto pasterskiej posługi abpa Zygmunta Zimowskiego, który biskupem radomskim został mianowany przez Jana Pawła II w 2002 r. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Funkcję biskupa radomskiego Zygmunt Zimowski sprawował przez 7 lat. - Pozostawił bardzo ważne wspomnienia związane z pracą duszpasterską – mówi bp. Henryk Tomasik, ordynariusz Diecezji Radomskiej. - Przygotował koronację obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Jego dziełem był też II Synod Diecezji Radomskiej – wylicza biskup H. Tomasik. W 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu. W Watykanie zajmował się chorymi i ich opiekunami. Ale od 2014 roku sam zmagał się z chorobą nowotworową. - Ta choroba trwała kilka miesięcy. Biskup miał wolę życia. Niestety, przegrał walkę. Był gorliwym duszpasterzem – wspomina bp Henryk Tomasik. Arcybiskup Zygmunt Zimowski zmarł 12 lipca. Miał 67 lat. Jak informuje diecezja radomska, przed śmiercią zdążył do niego zatelefonować papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił arcybiskupa Zimowskiego o swej łączności duchowej i modlitwie. Udzielił mu również swego błogosławieństwa.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej