Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Budżet Obywatelski. Są wyniki

wtorek, 05 lipiec 2016 18:09
Dział: Wiadomości
Autor 

25 projektów zostanie zrealizowanych w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Wyniki głosowania radomian ogłoszono w muszli koncertowej w parku Kościuszki.

„Pierwsza pomoc dla każdego”. To tytuł projektu z obszaru ogólnomiejskiego, który zdobył największą liczbę głosów. Dzięki tym głosom, a tym samym uzyskanym pieniądzom w przyszłym roku w Radomiu zostaną zorganizowane różnorodne wydarzenia połączone ze szkoleniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. To jeden z 25 projektów, które w 2017 roku zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego. Wyniki głosowania ogłoszono w muszli koncertowej w parku Kościuszki. Władze miasta gratulowały wnioskodawcom zwycięskich aplikacji. - To są naprawdę dobre projekty, a cieszy bardzo to, że to nieduże projekty pod względem kwoty. Większość oszacowano na maksymalnie 100 tysięcy złotych. Ale to projekty bardzo ważne dla małych społeczności – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Z wyników głosowania zapewne zadowoleni są rowerzyści. Bo kilka wniosków promujących jednoślady zdobyło taką liczbę głosów, która gwarantuje finansowanie. Powstaną na przykład Mobilne Muzeum Rowerów Zabytkowych, nowe miejsca postoje dla rowerów, nowe ścieżki rowerowe na Obozisku, Wacynie, Michałowie, Gołębiowie i Glinicach. Wygrał także projekt „Radomskie Rowery Transportowe - zdrowie i ekologia”. Uznanie głosujących zdobyły też inne wnioski, promujące aktywność fizyczną. Dzięki temu w przyszłym roku zostaną zorganizowane zajęcia z nordic walkingu, nastąpi rozbudowa siłowni zewnętrznej na Ustroniu, będzie też nowy fitness park przy jednej z podstawówek, poprawi się infrastruktura sportowa w wybranych szkołach. Zostaną też wybudowane nowe place zabaw. Ale nie tylko sport i sportowe projekty zyskały aprobatę radomian. Wygrały też projekty promujące kulturę. Między innymi Nad Potokiem. - Jest taka scena Oratorium u księży Filipinów. Chcemy żeby ona żyła, żeby w 2017 roku odbyły się tam fajne koncerty, przyjechały teatry. Żeby ludzie, zamiast chodzić w niedzielę do galerii handlowych, mogli korzystać z oferty kulturalnej - opowiada Wojciech Sałek, wnioskodawca projektu zakładającego organizację wydarzeń kulturalnych Nad Potokiem. Wygrały także wnioski: „Kuźnia talentów – warsztaty literacko- teatralne”, „Laboratorium kosmosu” czy „Klub Inicjatyw Międzypokoleniowych”. Ale doceniono też projekty nie związane z kulturą czy sportem, raczej czysto praktyczne. Na przykład zakładające opryski parków przeciw komarom i kleszczom, czy realizację kampanii informacyjno-pomocowej „Rakowi na wspak”. Wygrał też wniosek o wyeksponowanie za pomocą iluminacji kościoła ojców Bernardynów, czy projekt zakładający poprawę infrastruktury w centrum miasta. To czwarta edycja budżetu obywatelskiego w Radomiu. W tym roku do głosowania zakwalifikowano 117 projektów. Wydano w sumie 11 tysięcy kart do głosowania. Na realizację wszystkich projektów przeznaczono 4 miliony 800 tysięcy złotych. Po ogłoszeniu wyników w muszli koncertowej w parku Kościuszki wystąpił radomski zespół Alicetea.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej