Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Emocje wokół Radpecu. PiS chce kontroli CBA

piątek, 01 lipiec 2016 17:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Radpec szuka inwestora, który pomoże spółce w modernizacji. Sprawa wzbudza emocje wśród radomskich parlamentarzystów i radnych. PiS chce żeby działalności spółki przyjrzało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 

Zamieszanie i ożywione dyskusje wokół Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mają związek z koniecznością modernizacji Radpecu. Modernizacja jest potrzebna, bo od 2022 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały dużo ostrzejsze przepisy. Kotły, które teraz posiada Radpec są przestarzałe. Pochodzą z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Sytuacją Radpecu zainteresowali się radomscy radni. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej prezes spółki Krzysztof Zborowski przedstawił trzy warianty modernizacji przedsiębiorstwa. - Pierwszy zapewni pracę na 5 - 10 lat, ale nie zapewni rozwoju. To wariant adaptacyjny, który polega na tym, że możemy wyremontować i wyposażyć istniejące kotły w instalację odsiarczania spalin i nowoczesne filtry. To zatrzyma normy emisyjne. I nic więcej – mówi Krzysztof Zborowski, prezes spółki Radpec. Pozostałe dwa to warianty inwestycyjne. Pierwszy polegałby na zastąpieniu części kotłów nowymi silnikami gazowymi, które będą wytwarzały ciepło i prąd elektryczny. Drugi dotyczy budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów, czyli małej elektrowni. Ta inwestycja pozwoliłaby na produkowanie ciepłej wody i energii elektrycznej. Jednak żeby Radpec mógł wykonać niezbędne inwestycje, potrzeba setek milionów złotych. Spółka takich pieniędzy nie ma. - W wariancie adaptacyjnym potrzeba około 90 - 100 milionów złotych. Silniki gazowe plus modernizacja ośmiu kotłów to jest wydatek rzędu 220 milionów złotych. Wariant trzeci, czyli budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów to wydatek ponad 500 milionów złotych – dodaje Krzysztof Zborowski. Prezydent Radomia Radosław Witkowski mówi o konieczności znalezienia stabilnego inwestora zewnętrznego, który zapewni radomianom energię elektryczną. Takiego inwestora podsuwa Prawo i Sprawiedliwość. To spółka Enea, w której większość udziałów ma Skarb Państwa. Spółka specjalizuje się w wytwarzaniu, dystrybucji i handlu energią. W maju prezes zarządu spółki Enea, Mirosław Kowalik przekazał prezydentowi Radomia list intencyjny w sprawie współpracy z przedsiębiorstwem Radpec. PiS nie wyobraża sobie, żeby Radpec nie pozostał w „polskich rękach”. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przewodniczący rady i jednocześnie radny PiS Dariusz Wójcik stwierdził, że chce, żeby działalności Radpecu przyjrzało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. - Na sugestię radnego odpowiedziałem, że jest to dobry pomysł. Wszystkie duże inwestycje w Polsce są objęte nadzorem służb i nie widzę powodów żeby tu miało być inaczej. Radpec jest otwarty i nie ma nic do ukrycia – mówi Krzysztof Zborowski. Blisko 99,5 % akcji Radpecu posiada gmina. Pozostała część akcji jest własnością pracowników spółki. Radpec jest też właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Premier RP spotkał się z radomianami. Padło kilka obietnic

  Kontrakt na pół miliarda złotych dla Fabryki Broni na zakup karabinka „Grot”, około 300 milionów złotych na rozbudowę, modernizację i wydzielenia zakładu w Pionkach jako samodzielnego zakładu przemysłowo-obronnego i przyśpieszenie budowy drogi ekspresowej S7 – takie obietnice złożył przebywając w piątek w Radomiu, premier Mateusz Morawiecki. Wbrew oczekiwaniom premier na ogłosił nazwiska kandydata PiS na prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej