Dzisiaj jest: 11 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Odkrycia w Domu Gąski i Esterki

środa, 29 czerwiec 2016 17:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Zakończyły się badania archeologiczne w domu Gąski i Esterki na radomskim rynku. Archeolodzy odkryli między innym drewniane pozostałości fundamentów jednej z kamienic i kamienną kulę armatnią.

 

Stowarzyszenie Starożytników zakończyło badania archeologiczne w domu Gąski i Esterki. W sumie zrobiono trzy wykopy na dziedzińcu pięć w piwnicach. I właśnie w piwnicach Domu Gąski badacze natrafili na pozostałości po drewnianym budynku. To obiekt prawdopodobnie z XIV lub XV wieku. - W samych piwnicach rozpoznaliśmy fundamenty. Udało nam się odsłonić także najstarsze relikty w Domu Gąski. To drewniany budynek, a w zasadzie narożnik, który sugeruje jak ten budynek kiedyś wyglądał. W porównaniu z innymi elementami z sąsiedniej kamienicy możemy powiedzieć, że zmienił się układ przestrzenny – mówi Katarzyna Solarska, archeolog. Drewniana zabudowa jest jednym z ważniejszych odkryć. Choć nie jedynym, na który badacze zwracają uwagę. Kolejne to kamienna kula armatnia, prawdopodobnie ze średniowiecza i fragment stambułki staszowskiej, czyli glinianej fajki do palenia tytoniu. Prace prowadzono w związku z projektem rewitalizacji i renowacji Domu Gąski i Esterki. To część przygotowań do generalnego remontu najstarszych kamienic na rynku. Archeolodzy chcieli sprawdzić jak wyglądał podział działek i układ kamienic, który zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni wieków. - Szukaliśmy granicy działek między kamienicą Gąski i Esterki. Nie udało nam się rozpoznać jawnej granicy między tymi działkami. Nie było żadnej palisady, żadnych śladów po słupach. Ale udało się znaleźć studnie, być może nowożytną lub starszą, czas pokaże – mówi archeolog. Prace archeologów zasadniczo zakończyły się, choć badacze mają plany na przyszłość. Wszystko zależy od nakładów finansowych, bo to kosztowna inwestycja. Byłoby miło jeśli te miejsca, które wykopaliśmy zostałyby kiedyś pogłębione i oddane do zwiedzania, tak aby były piwnicami użytecznymi. To jeszcze może potrwać bo trzeba je podbić, zabezpieczyć, usunąć wilgoć, grzyby. Ale szczególnie w Domu Gąski warto zrobić taką ekspozycję – dodaje Katarzyna Solarska, archeolog. Prace trwały od połowy marca. Konsultantem naukowym projektu był dr Zbigniew Lechowicz.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy – mieszkańcom

  Na rynku Miasta Kazimierzowskiego odbył się festyn Mieszkańcy Mieszkańcom. Organizatorzy chcieli pokazać osiągnięcia organizacji pozarządowych działających przy Centrach Aktywności Lokalnej.

 • Duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Efekty do 2022 roku

  Kamienica Deskurów, budynki przy Szewskiej i Wałowej, Ratusz, plany związane z zamkiem. Na najbliższe lata szykują się duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Jest szansa, żeby ta część miasta odzyskała swój blask.

 • Kolejne inwestycje na Mieście Kazimierzowskim

  Radni zgodzili się na przekazanie aportem spółce Rewitalizacja miejskich udziałów w nieruchomości przy ulicy Wałowej i Bóżnicznej. Spółka złożyła także wniosek unijny na remont kolejnej kamienicy w Rynku.

 • Walentynki w Rynku

   

  Pokazy kulinarne, walc zakochanych i romantyczne wycieczki. W niedzielę, 12 lutego odbędą się Walentynki w Rynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej