Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Trudna sztuka dyrygentury. Akademia w Radomiu

środa, 29 czerwiec 2016 17:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Trzeba kontrolować dźwięki, nie reagować na muzykę, a wywołać reakcję u słuchaczy. W Radomiu już po raz ósmy prowadzona jest Międzynarodowa Akademia Dyrygentów.

 

Przyjechali do Radomia z Niemiec, Danii, Belgii. Australii, także z innych miast Polski. Żeby przez tydzień, każdego dna po kilka godzin dziennie uczyć się dyrygentury pod czujnym okiem fachowców. To tegoroczni uczestnicy Międzynarodowej Akademii Dyrygentów, organizowanej w Radomiu już po raz ósmy. Tradycyjne już wykładowcami są dyrektor orkiestry Maciej Żółtowski i znany dyrygent z Anglii Jonathan Brett. Jak przekonuje maestro Brett, rola dyrygenta jest niezwykle ważna. Każdy członek orkiestry ma utwór zapisany w nutach. Ale same nuty to za mało. - Muzyka to opowieść złożona z dźwięków, to coś, co jest w wyobraźni. Autor kompozycji przekłada tę wyobraźnię na kartkę papieru za pomocą nut. Nie ma innej możliwości, ale jednocześnie nie da się w ten sposób zapisać dokładnie wytworu swojej wyobraźni – wyjaśnia Jonathan Brett. Dlatego dyrygent w pierwszej kolejności powinien domyśleć się, jaki muzyczny obraz miał jego autor w swojej wyobraźni. Jeśli grałby tylko znaki zapisane na kartce, nie byłoby to przyjemne dla ucha - przekonuje Jonathan Brett. Jak twierdzą uczestnicy akademii, nauka dyrygentury jest trudna, żmudna i czasochłonna. Zdaniem wielu, nigdy się nie kończy. - Nauka trwa całe życie. Ja zaczynałem 10 lat temu. Teraz, po upływie tych 10 lat ciągle mam wrażenie, że jestem początkującym dyrygentem. Czas płynie, a ciągle ma się poczucie, że sporo jest jeszcze do poprawy - mówi Nick Ost, uczestnik Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. Jak dodaje, najtrudniejsze jest tu właściwe skoordynowanie gestów. Nie mogą być przesadne, zaburzać obrazu samej muzyki. Dyrygent nie tańczy, on ma wywołać chęć do tańca u innych – dodaje Jonathan Brett. - Sztuka sprowadza się do właściwego skoordynowania reakcji i zmysłów słuchu. Dyrygent musi wypracować takie gesty, dzięki którym wytworzony zostanie pożądany przez niego dźwięk – wyjaśnia wykładowca. Tę sztukę uczestnicy Międzynarodowej Akademii Dyrygentów ćwiczą z - bardzo cierpliwą i pomocną, co podkreślają wszyscy - Radomską Orkiestrą Kameralną. Egzamin już w najbliższą sobotę. I to przed dużą publicznością. Bo jak zawsze Międzynarodowa Akademia Dyrygentów zakończy się koncertem, podczas którego orkiestrę poprowadzą wszyscy uczestnicy akademii. Koncert odbędzie się w sobotę, tym razem w sali Zespołu Szkół Muzycznych. W programie znalazły się między innymi kompozycje Beethovena, Schuberta i Griega.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej