Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Medal „Pro Patria” dla mieszkańców Radomia?

wtorek, 28 czerwiec 2016 17:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Prezydent Radosław Witkowski chce, żeby medalem „Pro Patria”, który został mu przyznany w związku z 40 rocznicą Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76, zostali uhonorowani wszyscy mieszkańcy Radomia. Prezydent Witkowski postanowił zrezygnować z medalu po tym jak w ostatniej chwili został wykreślony z listy odznaczonych.

 

Medale „Pro Patria” zostały wręczone w ubiegły piątek podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku Dyrekcji Lasów Państwowych i nadania alejce tuż obok budynku imienia Zbigniewa Romaszewskiego. Na liście znalazły się cztery osoby. Wśród nich także prezydent Radomia Radosław Witkowski. Tymczasem podczas wyczytywania odznaczonych imienia i nazwiska prezydenta zabrakło. - Trochę kuriozalna historia. Decyzją 787 z 1 czerwca pan minister przyznał mi to odznaczenie, a następnie to odznaczenie zostało na kilkanaście sekund przed wręczeniem wstrzymane – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Jak mówi R. Witkowski jego imię i nazwisko na liście odznaczonych zostało przez kogoś po prostu w ostatniej chwili wykreślone. Kto to zrobił i na czyje polecenie, nie wiadomo. Radomscy radni komentując zdarzenie, mówią o zażenowaniu i niesmaku. - Nie można w momencie wręczania odwołać, twierdząc, że jakieś procedury nie zostały dopełnione. Tak żaden poważny urząd nie powinien się zachować – uważa iesław Wędzonka, radny Platformy Obywatelskiej. O grotesce mówi z kolei Jakub Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Będę rozmawiał z kolegami żeby tę sytuację wyjaśnić. Jeżeli już ktoś przyznaje jakiekolwiek odznaczenie, to odznaczenie powinno zostać wręczone w taki sam sposób jak innym osobom odznaczanym – mówi Jakub Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości, szef Kancelarii Senatu. Według prezydenta Witkowskiego oficer w randze podpułkownika, który prowadził uroczystość zasugerował mu, żeby odebrał przyznane odznaczenie... w Warszawie. Prezydent Witkowski postanowił zrezygnować z odbioru odznaczenia „Pro Patria”. - To miało być honorowe wyróżnienie. O ten medal wnioskowało Stowarzyszenie Radomski Czerwiec'76 – mówi prezydent Radosław Witkowski. Prezydent Radosław Witkowski już zapowiedział, że będzie wnioskował do Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie medalu „Pro Patria” w związku z Radomskim Protestem Robotniczym sprzed 40 lat wszystkim mieszkańcom Radomia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej