Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Humaniści kształcą się. Ruszył LUNH

wtorek, 28 czerwiec 2016 17:15
Dział: Wiadomości
Autor  Milena Chmielewska

Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów to z jednej strony integracja środowiska, z drugiej kontakt z nauką, choć w nieco lżejszej formie. To także próba przekonywania, że królową nauk jest... humanistyka.

 

Wbrew pozorom humanistyka ma się całkiem dobrze. Mało – to humanistyka rządzi. Próbują o tym co roku przypominać organizatorzy Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Humanistów. - Nauczyciel powinien być przede wszystkim humanistą. I to będzie procentowało po tych spotkaniach - mówi prof. dr hab. Ryszard Tokarski, językoznawca z Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej. Dlatego na spotkania organizowane w ramach Letniego Uniwersytetu zapraszani są nie tylko humaniści. W zajęciach biorą udział także nauczyciele geografii czy matematyki. I nie tylko z Radomia. Bo Uniwersytet to także forma integracji środowiska. - My poloniści lubimy się spotykać, możemy wymienić się poglądami, wiedzą. A także spotkać ciekawych ludzi – mówi Urszula Staniewska, nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Pionkach. Ideą Letniego Uniwerystetu Nauczycieli Humanistów jest także kontakt ze sztuką i odwiedzanie ciekawych miejsc, wpisujących się w historię regionu. W poprzednich latach zajęcia odbywały się w Iłży, Orońsku oraz we Wsoli. Tym razem inauguracja wykładów odbyła się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Eletrownia. Zajęcia planowane były także w Muzeum Wsi Radomskiej oraz w miejskiej bibliotece. - Jest takie stereotypowe przekonanie, że nauczyciele nie chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym albo że są mało aktywni. A Letni Uniwersytet temu przeczy. Bo założenie jest takie, iż odbywa się w czasie pierwszych trzech dni wakacji, mimo to nauczyciele biorą w nim udział. Nie tylko z Radomia ale i z odległych stron - mówi Barbara Maciąg, nauczyciel konsultant ds. edukacji humanistycznej. To już piąta edycja Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Humanistów. W tym roku zaplanowano wykłady z literatury, sztuki, metodyki nauczania oraz warsztaty. Organizatorem Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Humanistów jest Mazowewickie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Mocni tylko po przerwie

  Kto spodziewał się wysokiej wygranej Uniwersytetu w meczu z ASPR Zawadzkie, mógł przeżyć szok. Radomianie nie tylko wyraźnie ustępowali rywalom, ale seryjnie tracili bramki.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej