Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Prezydent RP: chylimy czoła przed bohaterami Czerwca '76

sobota, 25 czerwiec 2016 18:41
Dział: Wiadomości
Autor 

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz premier rządu Beata Szydło wzięli udział w głównych uroczystościach rocznicy robotniczego protestu z czerwca 1976 roku.

 

Uroczystości przy kamieniu – pomniku poświęconym wydarzeniom radomskiego Czerwca 76 rozpoczęły się o godzinie 13.00. Wcześniej na miejsce uroczystości przybyli marszałek senatu Stanisław Karczewski, premier rządu Beata Szydło oraz prezydent Polski Andrzej Duda. Wszystkich przybyłych przywitał prezydent Radomia, Radosław Witkowski. - W czerwcu 1976 roku i w miesiącach po nim dokonała się rzecz niezwykle ważna, bez której nie byłoby sierpnia '80 i takiej drogi do wolności dziesięć lat później. To po radomskim czerwcu powstała w Polsce solidarność. Ta wielka, choć pisana jeszcze z małej litery, która powstała między robotnikami a inteligencją, grupami społecznymi, które szczególnie mocno szczuł na siebie PRL-owski aparat ideologiczny – przypominał w swoim wystąpieniu Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Zanim rozpoczęły się uroczystości religijne, prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Za wybitne zasługi na rzecz walki o demokrację otrzymali je Zbigniew Cebula, Stanisław Górka, Janusz Gregorczyk, Zdzisław Maszkiewicz, Czesław Wiecheć oraz Krzysztof Wojewódka. - Czerwony Radom pamiętam siny, jak zbite pałką ludzkie plecy. Tak śpiewał Jan Krzysztof Kelus wspominając tamten 25 czerwca sprzed 40 lat. Jestem tu dziś, wśród was, żeby pokłonić się jeszcze raz i podziękować. Podziękować tym wszystkim, tym ponad dwudziestu tysiącom radomian, zwykłych robotników, którzy tamtego dnia odważnie i twardo powiedzieli „nie”. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję w imieniu całego polskiego społeczeństwa - mówił Andrzej Duda, prezydent Polski. Jak mówił w swoim wystąpieniu prezydent, wydarzenia z czerwca 76 były przedsionkiem do powstania Komitetu Obrony Robotników, a potem Solidarności. - Gdyby nie było Radomia, gdyby nie było tamtych zdarzeń, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, może nie byłoby „Solidarności”. To dzięki wam wydobyliśmy się w końcu na wolność. Dziś, na czele z najwyższymi władzami polskiego państwa chylimy czoła przed pomnikiem wydarzeń radomskich 76 roku i chylimy czoła przed bohaterami tych wydarzeń. Dziękuję Wam za to jeszcze raz – mówił prezydent RP. Mszy świętej odprawionej odprawione w rocznicę radomskich wydarzeń z Czerwca 76 przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy kamieniu – pomniku upamiętniającym robotniczy protest. Jako pierwsi wiązankę złożyli uczestnicy tamtych wydarzeń, członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76. W imieniu narodu Polskiego hołd bohaterom Radomia złożył prezydent Polski Andrzej Duda.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej