Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Mural przemówił

sobota, 25 czerwiec 2016 18:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Okolicznościowy mural upamiętniający 40 rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego został odsłonięty w Radomiu. Malowidło znajduje się na ścinach wieżowca tuż obok kamienia-pomnika Czerwiec'76.

 

Odsłonięcie muralu poprzedził wirtualny spacer po miejscach związanych z wydarzeniami Radomskiego Czerwca'76. Historię protestu sprzed 40 lat przybliżył Arkadiusz Kutkowski, historyk radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Sam mural to dzieło Przemysława Wójciaka i Sebastiana Skarżyńskiego z firmy Donut Planet Studio z Wrocławia. Firma wygrała konkurs „Zaczęło się w Radomiu” zorganizowany przez radomski magistrat. Mural ma powierzchnię 300 metrów kwadratowych i upamiętnia wydarzenia radomskiego Czerwca'76. - Planując obchody mieliśmy świadomość, że musimy znaleźć taką formę, która pozwoli zrozumieć tamte wydarzenia także młodemu pokoleniu. Ludziom, którzy chłoną historię i są zainteresowani tym, co wydarzyło się 40 lat temu w Radomiu – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Mural namalowany na ścianach wieżowca stojącego tuż obok kamienia - pomnika upamiętniającego protest robotniczy z 1976 roku, składa się z dwóch części. - Mural symbolizuje robotnika, który brał udział w wydarzeniach w czerwcu 1976 roku. Splecione dłonie symbolizują jednoczenie się społeczeństwa w tym czasie – mówi Sebastian Skarżyński z Donut Planet Studio. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło w piątek wieczorem, w przeddzień 40 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego. Spektakl z cyklu „światło i dźwięk” przygotowało Donut Planet Studio. - Robotnik recytował wiersze jednej z poetek radomskich. W tle przewijały się zdjęcia z wydarzeń, które miały miejsce 25 czerwca 1976 roku. Były także różne motywy patriotyczne, w tym flaga Polski – tłumaczy Sebastian Skarżyński. W odsłonięciu muralu, mimo późnej pory, uczestniczyły setki radomian, nie kryjąc dumy z tego co wydarzyło się 25 czerwca 1976 roku. - Możemy głośno powiedzieć, że jesteśmy miastem bez wyroku. Jesteśmy miastem dzielnych i dumnych ludzi. Dumnych z miejsca, w którym żyjemy i gotowych podejmować kolejne wyzwania – mówi prezydent Radosław Witkowski. Autorzy muralu otrzymali w nagrodę od miasta. To 5 tysięcy złotych. Gmina pokryła także koszty prac.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej