Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Budżet wykonany. Będzie absolutorium?

piątek, 24 czerwiec 2016 17:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Większe dochody, mniejszy deficyt od planowanego. W przededniu sesji absolutoryjnej władze miasta przedstawiły sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

 

Dyskusja nad wykonaniem budżetu za rok 2015 będzie najważniejszym punktem poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. - Absolutorium to nie jest ocena pracy prezydenta Radomia w kategorii oceny artystycznej. To jest twarda ocena wykonania budżetu, czyli tego zadania, które powierzyli mi radni w głosowaniu w grudniu 2014 roku – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Władze miasta, nie czekając na sesję, przedstawiły sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły. To budżet, który przygotował jeszcze poprzedni prezydent Andrzej Kosztowniak. Budżet bez zmian został skierowany przez nowego prezydenta do Rady Miejskiej i jednogłośnie przez radnych przyjęty. Jak informuje Radosław Witkowski, w ubiegłym roku udało się zwiększyć dochody miasta. Zaplanowane wynosiły 935 milionów złotych, zrealizowane – 1 miliard 29 milionów. To wzrost w stosunku do projektu o 94 miliony złotych. - Dochody brały się przede wszystkim z subwencji i dotacji z budżetu państwa. To kwota 446 milionów złotych. Podatki PIT i CIT to 216 milionów złotych. Podatek od nieruchomości to 102 miliony złotych, a wpływy z Unii Europejskiej to 78 milionów złotych – wymienia najważniejsze elementy dochodów prezydent Radosław Witkowski. Ale wzrosły także wydatki. O 92 miliony złotych. Deficyt budżetowy zmniejszył się o blisko 2 miliony złotych w stosunku do planowanego. Najwięcej, bo ponad 420 milionów złotych wydano na edukację. Podczas najbliższej sesji prezydent będzie chciał wprowadzić także kilka zmian w budżecie na ten rok. Przede wszystkim budżet miasta zasili subwencja w wysokości prawie 10 milionów złotych na przebudowę ulicy Młodzianowskiej. - Chcemy te pieniądze przekazać na dalszy rozwój infrastruktury w naszym mieście. Podstawowym punktem, na który chcemy przekazać fundusze to oświetlenie miasta. Chodzi o kwotę 500 tysięcy złotych – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Ponad 700 tysięcy złotych ma trafić na inwestycje w ramach czynów społecznych. Pieniądze zostaną przesunięte także na projekt przebudowy Alei Wojska Polskiego. - Jesteśmy już po przetargu. Wpłynęły oferty. Najniższa z nich jest niestety wyższa niż kwota, którą wstępnie mieliśmy zarezerwowaną w budżecie – dodaje wiceprezydent. Magistrat na opracowanie projektu przebudowy Alei Wojska Polskiego chce przeznaczyć dodatkowo pół miliona złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej