Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pomnik 72 Pułku Piechoty za dwa miesiące

środa, 22 czerwiec 2016 17:13
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś wmurowany został akt erekcyjny pod pomnik 72 Pułku Piechoty. Pomnik stanie Przy ulicy Malczewskiego, obok galerii Rogatka.

 

O upamiętnienie 72 Pułku Piechoty zabiegali od dawna członkowie tzw grupy inicjatywnej budowy pomnika. Jest wśród nich m.in. Andrzej Mędrzycki, którego z pułkiem wiążą osobiste, rodzinne wspomnienia. - Myślę o swoim ojcu, który był dowódcą w samodzielnej kompanii CKM w tym pułku, myślę o majorze Jakubie Wajdzie, myślę o majorze Jaszczuku, który poległ na polu bitwy. To wszystko były nazwiska, które padały z ust ojca. I wreszcie o pułkowniku Chrobaczyńskim, ostatnim dowódcy 72 Pułku, którego miałem okazję osobiście poznać – mówi Andrzej Mędrzycki. Także zdaniem Jarosława Kowalika, jednego z inicjatorów budowy pomnika., historię tego pułku trzeba przypominać. Bo, choć to formacja radomska to akurat w Radomiu niewiele osób o niej pamięta. - Ona jest zupełnie zapomniana w Radomiu. Niewiele osób pamięta dawne koszary, a już szklak bojowy czy dzielność tych ludzi to już w ogóle jest w Radomiu zapomniana – mówi Jarosław Kowalik. Dziś wmurowany został akt erekcyjny pod budowę pomnika. Są na nim m.in. nazwiska osób, które starały się o budowę oraz darczyńcy. W łusce po pocisku artyleryjskim znalazła się także ziemia z miejsc. Na których walczył 72 Pułk Piechoty i płka Dionizego Czachowskiego. - To ziemia spod Wielunia, Konopnicy, Pabianic, tam na cmentarzu spoczywa prawie 800 żołnierzy 72 pułku, i spod Chechła, gdzie pułk został całkowicie rozbity – mówi Andrzej Mędrzycki. Niebawem ruszą prace przy6 budowie monumentu. Pomnik zaprojektowali Stanisław Romańczuk i Tadeusz Derlatka. - Chcemy, żeby do 15 sierpnia główne bryły pomnika były na swoim miejscu. Myślę, że to uda się zrealizować w terminie. To będą dwa pylony z granitu szwedzkiego w pozycji „na spocznij” zwieńczone orłem odlanym z brązu. Całość ok. 3 metrów – opowiada Jarosław Kowalik. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 1 września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • Żołnierze AK będą mieli swój pomnik

  W Radomiu powstanie pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Okręgu „JODŁA”. We wtorek wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest 9 września.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Pomnik „Czerwca '76”: od września wytężone prace

  Od września Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca '76 zamierza przyspieszyć swoje działania. Na razie do komitetu nie dołączył, jako honorowy członek, Andrzej Sobieraj, który założył drugi komitet. Ale sprawa pozostaje otwarta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej