Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Prezydent A. Duda przyjedzie na obchody Czerwca '76

poniedziałek, 20 czerwiec 2016 18:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Trwają obchody rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca '76. W niedzielę w Radomiu wystąpiły gwiazdy polskiej sceny. W sobotę, w obchodach rocznicy weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

 

Zorganizowany w sobotę na rynku piknik Witryna Radomskich Buntów miał przypomnieć, że Radom jest miastem ludzi niepokornych. - No nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że od XIII wieku buntujemy się. Buntujemy się zwykle w dobrzej wierze, w słusznej sprawie – mówi historyk Przemysław Bednarczyk. Oficjalnie piknik otworzył prezydent Radomia. - Przed nami atrakcyjny tydzień. Tydzień, w którym wspominamy wydarzenia, jakie rozegrały się 40 lat temu – mówił Radosław Witkowski. Grupy rekonstrukcyjne pokazywały epizody z historii: Konstytucja Nihil Novi, Rokosz Zebrzydowskiego, rozbicie więzienia NKWD. Ale punkt najważniejszy – to przypomnienie ludzi, którzy 40 lat temu wyszli na ulice Radomia i stanęli przeciwko komunistycznej władzy. - Chcemy przypomnieć Polakom, że Czerwiec '76 to bardzo ważna data w historii Polski, data przełomowa, że to tutaj w Radomiu zaczęła się solidarność. Solidarność pisana najpierw małą literą, solidarność międzyludzka, która potem przerodziła się w tę „Solidarność” pisaną wielką literą – mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia. Wieczorem na Animę Urbis, czyli szukanie duszy miasta zaprosiła Resursa Obywatelska. Tym razem Anima Urbis w klimacie lat 70-tych, i z mocnymi akcentami dotyczącymi radomskiego Czerwca '76. O północy na murach dawnych zakładów metalowych odbył się pokaz filmu dokumentalnego przygotowanego przez TV Dami „Jesteśmy Historią. Radomski Czerwiec '76”. - Jestem szczęśliwy, że mogłem być wczoraj przy starych murach Zakładów Metalowych. Był piękny koncert i piękny film. Naprawdę, łezka się w oku zakręciła – mówi Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76. Uczestnicy wydarzeń radomskiego Czerwca byli honorowymi gośćmi koncertu, który w niedzielę odbył się na scenie na ulicy Żeromskiego. Podczas koncertu wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej. - Ten 1976 rok w Radomiu był kolejnym wielkim, bardzo istotnym aktem w drodze do wolności – mówi Stanisław Sojka. Obok Stanisław Sojki wystąpili także m.in. Oddział Zamknięty, Dżem, Kult, Kękę, Kobranocka. Według szacunków na ulicy Żeromskiego koncert oglądało ok. 10 tysięcy osób. Koncert był także transmitowany na trzech kanałach telewizji publicznej. - Chcieliśmy pokazać ludzi Czerwca. Było mi niezmiernie miło i czułem się dumny, kiedy prowadzący koncert powiedzieli ze sceny, że Radom jest miastem ludzi niezłomnych, ludzi odważnych, gotowych podejmować różne wyzwania – podsumowuje prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dalszy ciąg obchodów rocznicy wydarzeń Czerwca – w najbliższy weekend. W sobotę do Radomia przyjedzie prezydent Andrzej Duda.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej