Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Spotkanie u Powały. Rycerze w Taczowie

poniedziałek, 20 czerwiec 2016 17:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Po raz kolejny do podradomskiego Taczowa przyjechali rycerze. Po raz ósmy odbył się tam piknik „Rycerze Bogurodzicy”.

 

Z Taczowa pochodził jeden z bardziej znanych rycerzy polskiego średniowiecza i Europy – Mikołaj Powała. To dlatego Taczów kilka lat temu postawił na historię. - Rycerze będą różne inscenizacje przedstawiać, będą konie, mamy grupę warszawską, myślę, że będzie bardzo ciekawie. Wystąpił zespół artystyczny Wojska Polskiego. Dzisiaj idziemy w duchu 1050 Rocznicy Chrztu Polski – mówi Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. Ale nie samą historia człowiek żyje. Jak co roku, podczas pikniku były też konkurencje sportowe. M.in. biegi małego rycerza, dziewcząt i chłopców, w różnych kategoriach wiekowych. Było też głośno. O huczną oprawę zadbali członkowie grupy rekonstrukcji historycznej, prezentujący średniowieczną artylerię. - Dzisiaj mamy znacznie bardziej dopracowaną technikę obróbki metalu, więc dziś taką armatę można wytoczyć. Kiedyś nie było takich możliwości, kiedyś je tylko odlewano, co było nie tylko nieco trudniejsze, ale także bardziej niebezpieczne, bo te odlewy były mniej trwałe i często te armaty eksplodowały i raniły puszkarzy – opowiada Robert Lubera z Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. Pokazy przygotowała także grupa Policji Państwowej. Realia średniowiecznego życia można było poznawać na straganach rozlokowanych przed wejściem na stadion i w obozowisku rycerskim, które ulokowało się w pobliżu pomnika „Spotkanie u Powały” i niedaleko powstającego opodal Muzeum Etosu Rycerskiego. Przy muzeum otwarta została Kuźnia Powały. Kuźnia, bo z historycznych przekazów wynika, że Mikołaj Powała był także kowalem, sam wykuwał swoje miecze. - To nie będzie tylko atrapa, to ma być żywa kuźnia z z paleniskiem i z kowalem – mówi Sławomir Białkowski. W tym roku piknik rodzinny połączony został z odbywającą się dzień wcześniej sesja historyczną, zorganizowaną z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

  W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

 • Nie ma pieniędzy na remont. Będzie koncert disco polo

  W sierpniu na radomskim rynku odbędzie się charytatywny koncert disco polo. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na remont poradni dla dzieci i młodzieży przy ulicy Lekarskiej.

 • Rycerski weekend w Taczowie

  Średniowieczne wojska znów opanują Taczów pod Radomiem. Po raz kolejny w Taczowie odbędzie się piknik historyczny "Rycerze Bogurodzicy".

 • Odszkodowania po nawałnicach

  Płynie finansowa pomoc dla właścicieli gospodarstw, które ucierpiały podczas ostatnich burz. Wysokość tej pomocy jest zależna od doznanych szkód. Najwyższe odszkodowanie to 20 tysięcy złotych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej