Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Będzie cmentarz dla zwierząt w Radomiu

wtorek, 14 czerwiec 2016 16:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Pierwszy w historii Radomia cmentarz dla zwierząt, oficjalnie nazywany grzebalnią powstanie na Wincentowie, obok schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zdaniem władz miasta grzebalnia jest potrzebna, bo wiele osób zwłoki swoich zwierząt zakopuje w lesie lub przydomowym ogródku. A to jest niezgodne z prawem.

 

Problem jest. Nieruszany od lat, ale bardzo ważny. Co robić ze zwłokami zwierząt? Wiele osób traktuje swoje zwierzęta jak członków rodziny. - Pojawia się problem, bo trzeba te zwłoki pogrzebać. Niestety, często ludzie robią to na własną rękę. W ogródku, w lesie czy na polanie. Takie czyny są niedozwolone przez polskie prawo – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Zgodnie z polskim prawem padłe zwierzę powinno się zutylizować. I tu pojawia się problem. Głównie emocjonalny. Dlatego magistrat podjął decyzję o stworzeniu pierwszego w historii Radomia cmentarza dla zwierząt. Oficjalna nazwa - grzebalnia jest może nieco twarda, ale w naszej kulturze – bezpieczniejsza. Radom nie jest pierwszym miastem w kraju gdzie taka grzebalnia powstanie. - W wielu miastach w Polsce takie grzebalnie już funkcjonują. Są to często inicjatywy prywatne, ale nie brakuje i tych, z udziałem pieniędzy samorządowych jak choćby w Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Pile czy w Gorzowie Wielkopolskim – dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Grzebalnia o powierzchni 0,5 hektara powstanie na działce należącej do spółki Radkom, położonej w jej pobliżu, a także w pobliżu schroniska dla bezdomnych zwierząt. - Będzie to na zasadzie ogrodzonego miejsca. Będzie także samochód-chłodnia, bo tego wymaga prawo w przypadku przewożenia padłych zwierząt. Tu będą grzebane także zwierzęta przywożone z terenu miasta, które nie mają właścicieli – mówi Waldemar Kordziński, prezes spółki Radkom. Za utworzenie grzebalni odpowiada Radkom. Spółka na razie nie przewiduje budowy spalarni zwłok zdechłych zwierząt. Powód jest jeden. Zbyt wysokie koszty budowy takiej spalarni. Dlatego pochówki zwierząt będą się odbywały w sposób tradycyjny - Wstępnie będzie to opłata 50 złotych za pogrzebanie zwierzęcia w mogile zbiorowej. Ale we wszelkiego rodzaju dokumentacji na stronie internetowej będzie odnotowane, że takie zwierzę znalazło tutaj swoje miejsce pochówku – dodaje Waldemar Kordziński. Będzie także można, ale już za znacznie wyższą opłatą, pochować psa lub kota w mogile indywidualnej. Koszt takiego pochówku wynosił będzie około 300 złotych. Cmentarz dla zwierząt w Radomiu powstanie jeszcze w tym roku. Koszt to około 300 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • Zuza – pierwsza radomianka w Nowym Roku

  Ma 55 centymetrów, waży nieco ponad 3 kilogramy i ma na imię Zuzanna. Przyszła na świat 1 stycznia 2018 roku o godz. 22.25. Zuza jest pierwszą radomianką w Nowym Roku.

 • Magistrat: w Radomiu nie ma problemu z odbiorem śmieci

  Śmierdzący i nieestetyczny problem pojawił się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” tuż po świętach Bożego Narodzenia. Góra odpadów przez kilka dni zalegała w jednym ze śmietników przy ulicy Cisowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej