Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Patroni obwodnicy południowej Radomia

poniedziałek, 13 czerwiec 2016 16:15
Dział: Wiadomości
Autor 

Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń i Jan Józef Lipski zostali patronami obwodnicy południowej Radomia. Decyzję w tej sprawie podjęli radomscy radni.

 

Anna Walentynowicz to współzałożycielka NSZZ „Solidarność”, a Jacek Kuroń i Jan Józef Lipski to postaci związane między innymi z Komitetem Obrony Robotników, który po wydarzeniach radomskich w czerwcu 1976 roku pomagał radomskim robotnikom represjonowanym przez ówczesne władze, milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Decyzję o patronach dla trzech odcinków obwodnicy południowej podjęli radomscy radni na ostatniej sesji nadzwyczajnej. Pierwszy odcinek, od Alei Grzecznarowskiego do ulicy Sycyńskiej nosić będzie imię Jacka Kuronia. Odcinek od Sycyńskiej do ronda z ulicą Warsztatową - imię Anny Walentynowicz, a trzeci odcinek: od ulicy Warsztatowej do granic miasta - imię Jana Józefa Lipskiego. Radni zdecydowali też, że alejka obok budynku Lasów Państwowych, w którym w 1976 roku mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR, nosić będzie imię Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w czasach PRL-u, senatora siedmiu kadencji.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rocznice pełne emocji. Były łzy wzruszenia

  89. urodziny prof. L. Kołakowskiego i 40. rocznicę utworzenia Komitetu Obrony Robotników obchodzono w niedzielę w Radomiu. Oficjalnie odsłonięty został stolik profesora, a w Resursie odbyło się spotkanie byłych działaczy KOR i uczestników Czerwca '76. Dla niektórych było to wyjątkowo emocjonujące spotkanie.

 • Chcieli otruć? Kolejna odsłona procesu

  Przed radomskim Sądem Okręgowym trwa proces trzech były oficerów SB oskarżonych o próbę otrucia Anny Walentynowicz. Dziś jeden ze świadków zeznał, że SB chciała zabić działaczkę „Solidarności”.

 • Kulinarne show Jakuba Kuronia w Radomiu

  Jakub Kuroń będzie gotował na radomskim Rynku. W niedzielę odbędą się tam Kulinarne Walentynki. A w roli głównej tym razem będzie kasza.

 • Przepust już jest

  Gotowy jest już tzw. przepust pod torami na Południu. Z tej drogi mogą korzystać piesi i rowerzyści.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej