Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Protest zaostrza się. Na Sowińskiego nie chcą bloku

piątek, 10 czerwiec 2016 16:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Zaostrza się protest mieszkańców bloków przy ulicy Sowińskiego. Lokatorzy sprzeciwiają się planom budowy kolejnego bloku. Miałby on stanąć na skwerze u zbiegu ulic Sowińskiego i Bema. W spór mieszkańców z władzami miasta włączyli się przedstawiciele partii „Nowoczesna”.

 

Mieszkańcy bloków przy ulicy Sowińskiego protestują już od kilku tygodni. Nie zgadzają się na budowę kolejnego bloku na terenie położonym między ulicami Sowińskiego i Bema. - Jest mi przykro, że władze samorządowe Radomia, które zostały wybrane przez mieszkańców, nie reagują na ich głos – mów jeden z mieszkańców bloków przy ulicy Sowińskiego. Budowa nowego bloku miałaby być realizowana w ramach miejskiego programu „Radom dla młodych”, czyli 250 nowych, tanich mieszkań na wynajem. Takie lokale młodym radomianom obiecał w marcu tego roku prezydent Radomia Radosław Witkowski. Protestujący chcą, żeby na terenie pomiędzy ulicami Sowińskiego i Bema powstały zielone tereny rekreacyjne, między innymi plenerowa siłownia i plac zabaw dla dzieci. Sprawa budowy bloku wzbudziła także emocje na ostatniej sesji Rady Miejskiej. - Dyskutowaliśmy. W pewnym momencie dyskusja była bardzo żywiołowa, narzucona przez przewodniczącego Rady Miejskiej. Wyjaśniliśmy sobie kwestie, które były kwestiami spornymi – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. W spór między mieszkańcami Osiedla XV-lecie, a władzami miasta włączyli się także przedstawiciele partii „Nowoczesna”. - Tym razem w roli głównej nie występujemy my, politycy tylko występują mieszkańcy tego osiedla. To jest ich oddolna inicjatywa, którą my popieramy. Popieramy, bo władze naszego miasta powinny być blisko ludzi i powinni rozmawiać z mieszkańcami i wyborcami. Nie tylko w kampanii wyborczej czy tuż przed kolejną kampanią wyborczą – mówi Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca partii „Nowoczesna” w Radomiu. Ale prezydent miasta zaznacza, że blok na Sowińskiego jest tylko jedną z koncepcji. Decyzja nie zapadła. - To jest jedna z propozycji jaką dysponujemy żeby budować mieszkania na wynajem. Żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – wyjaśnia Radosław Witkowski, prezydent Radomia. O spokój i merytoryczną dyskusje apeluje także wiceprezydent Konrad Frysztak. - Konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Umówiliśmy się z mieszkańcami na kolejne spotkanie i do takiego spotkania w niedługim czasie dojdzie – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Mieszkania w ramach programu „Radom dla młodych” budować ma RTBS Administrator. Pieniądze na inwestycję pochodzić będą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsi lokatorzy mieliby się wprowadzić już za 2 lata.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Mieszkańcy XV-lecia zdecydowali

  Już wiadomo jak będzie wyglądał teren na osiedlu XV-lecie zamknięty ulicami Bema, Jasińskiego i Sowińskiego. Pojawi się więcej miejsc parkingowych, plac zabaw, otwarta siłownia, nowe alejki i zrewitalizowana zieleń. Rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w tym roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej