Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Narkotyki w pomadce. Konferencja policyjna

piątek, 10 czerwiec 2016 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Baterie, pomadki do ust, scyzoryki. To tylko niektóre z przedmiotów, w których młodzi chowają narkotyki. O tym, na co rodzice i nauczyciele powinni zwracać uwagę mówiono dziś na konferencji o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

O tym, że problem jest wiadomo od dawna. O tym, że niełatwo sobie z nim poradzić wiedzą policjanci. Dlatego radzą, na co warto zwrócić uwagę. - Wchodząc do pokoju dziecka rodzic powinien zwrócić uwagę na zapach palonych liści, na nasiona, które mogą znajdować się w kieszeni. Na woreczki, na zwinięte opakowania folii aluminiowej, różnego rodzaju opakowania po lekarstwach. Ale także przedmioty, które do złudzenia mogą przypominać scyzoryk, pomadki do ust, czy baterie. To między innymi tam młodzież ukrywa substancje odurzające – mówi Aneta Pawlińska, podinspektor z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Dlatego policja edukuje rodziców, opiekunów i psychologów. Między innymi podczas konferencji. Jedna z nich odbyła się w Wyższej Szkole Handlowej. Policjanci zaprezentowali tu edukacyjną walizkę narkotykową. - Znajdują się w niej przedmioty, które służą do przechowywania, do wytwarzania, sporządzania, jak również porcjowania narkotyków – dodaje podinspektor Aneta Pawlińska. Anonimowe ankiety, badania i spotkania z młodzieżą pokazują, że dopalacze i narkotyki są łatwo dostępne dla młodych ludzi. Prawo z kolei w tej materii jest niedoskonałe. Dlatego funkcjonariusze chcą łączyć siły. - Chodzi o to, żeby zintegrować wysiłki wielu podmiotów, które mają wpływ na wychowanie młodego człowieka. Te działania do tej pory były rozproszone. Teraz chcielibyśmy je oprzeć o plany przeciwdziałania narkomanii od poziomu szkoły, na poziom miejski, gminny i powiatowy – mówi inspektor Marek Świszcz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu. Szkoły i nauczyciele mają bardzo dużą rolę w przeciwdziałaniu narkomanii. - Ważne jest aby zdiagnozowany problem rozwiązywać, aby nie zamykać go do puszki. Nie czekać na lekcje wychowawczą, bo ona jest raz w tygodniu. Nawet jeśli takie lekcje przynoszą efekty. Ważne jest także to, aby wychowawcą był każdy dorosły w szkole. Zarówno pani woźna, pani w sklepiku, ale także każdy nauczyciel – mówi Aurelia Michałowska, Kurator Oświaty. Bo, jak przekonuje terapeuta z ośrodka uzależnień, często to właśnie samotność i brak wsparcia ze strony bliskich napędzają machinę narkotykowego uzależnienia. Rzadko młody człowiek to sam decyduje o leczeniu. - Najczęściej jest tak, że rodzice chcą. Bardzo często pacjenci mają nakaz sądowy leczenia. Trudno się na początku z takim młodym człowiekiem pracuje. Ale w trakcie leczenia ta motywacja się zmienia, zwłaszcza wtedy, gdy doświadczają życia na trzeźwo. Gdy mogą z kimś porozmawiać o problemach, gdy mogą z kimś miło spędzić czas grając w piłkę, czy pojechać na jakiś obóz. Wtedy dostrzegają, że życie bez narkotyków jest fajne – mówi Katarzyna Jaromi, terapeuta z Ośrodka Leczenia Uzależnienia w Pałęgach. W ubiegłym roku radomscy policjanci zabezpieczyli 100 kilogramów narkotyków i 2 kilogramy dopalaczy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej