Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Air Show pod lupą prokuratury

czwartek, 02 czerwiec 2016 17:01
Dział: Wiadomości
Autor 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące rozliczeń pieniędzy na organizację Air Show w Radomiu. Prokuratura bada czy żołnierze odpowiedzialni za nadzór nad wydatkowaniem pieniędzy, robili to w sposób właściwy.

 

Śledztwo, które trwa od września ubiegłego roku, obejmuje lata 2010-2015. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, doniesienie złożyła osoba prywatna. W tym czasie w Radomiu odbyły się 3 imprezy z cyklu Air Show. - 29 września 2015 roku ówczesna, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, pełniących służbę wojskową, odpowiedzialnych za rozdysponowanie środków finansowych, przeznaczonych na organizację Air Show w Radomiu. Ponadto śledztwo dotyczy nieprawidłowego nadzoru nad przepływem tych środków, czym działano na szkodę interesu publicznego – mówi Michał Dziekański rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Air Show w latach 2010 i 2013 zostało zorganizowane za prezydentury Andrzeja Kosztowniaka, dziś posła Prawa i Sprawiedliwości. - Odpowiedzialnym za rozliczenia przy Air Show jest SWAT. To stowarzyszenie zostało powołane przez wojsko na potrzeby prowadzenia tych rozliczeń. Wojsko jako takie nie mogło prowadzić gospodarki finansowej, dlatego wojskowi zawiązali takie stowarzyszenie – mówi Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Miasto Radom pełniło zawszę rolę współorganizatora Międzynarodowych Pokazów Lotniczych – podkreśla poseł PiS. - Odpowiadało za przygotowanie terenów wokół lotniska. Pamiętajmy o tym, że miasto samo nie było gospodarzem pokazów. Nigdy nie byliśmy stroną zapraszającą. To Dowództwo Sił Powietrznych zapraszało, bo to ono miało tytuł – dodaje poseł Andrzej Kosztowniak. Były prezydent dodaje, że gmina nie była wtajemniczana w rozliczenia finansowe, prowadzone przez stronę wojskową. Tak samo mówi obecny prezydent Radosław Witkowski. Jak zapewnia, miasto przy ostatnim Air Show nie uczestniczyło w rozliczeniach finansowych. - Umowa, którą podpisałem w 2015 roku nie przewidywała żadnych, finansowych kwestii ze strony gminy na rzecz organizacji tej imprezy. Byliśmy partnerem Air Show. Jednostki, które podlegają prezydentowi i spółki komunalne były współorganizatorami pokazów i brały udział w tym przedsięwzięciu. Jednak odbywało się to na mocy osobnych umów, które miały charakter komercyjny – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Czy prowadzone obecnie prokuratorskie śledztwo w sprawie rozliczeń finansowych ostatnich trzech pokazów Air Show będzie miało negatywne skutki dla ewentualnej organizacji kolejnych, tego typu imprez w Radomiu? Prezydent Radosław Witkowski zapewnia, że Radom jest gotowy na ponowne goszczenie wojskowych i cywilnych pilotów z całego świata. - Rozmowy o kolejnym Air Show rozpoczęliśmy już w 2015 roku podczas podsumowywania imprezy. My, jako Miasto i Port Lotniczy także deklarujemy, że jesteśmy przygotowani na kolejną edycję Air Show. Wojsko poza Radomiem nigdzie lepszych warunków nie znajdzie – mówi prezydent Radosław Witkowski. Śledztwo prowadzi Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura – jak twierdzi - nie ujawnia zbyt wielu szczegółów dla dobra prowadzonego postępowania.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

 • Umowa na organizację AIR SHOW 2018 podpisana

  W środę, 23 maja w pierwszej Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów Air Show 2018. Dokument będzie określał szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizowaniu pokazów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej