Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dotacje na wymianę pieców

piątek, 27 maj 2016 18:06
Dział: Wiadomości
Autor 

2 miliony złotych chce w tym roku przeznaczyć magistrat na likwidację pieców węglowych w Radomiu. Pieniądze maja pochodzić z dotacji, pożyczki i kasy miasta. Otrzymać można nawet 10 tysięcy złotych.

Jakość powietrza w Radomiu nie jest najgorsza. Ale to nie znaczy, że nie ma się czym martwić. W mieście nadal jest wiele palenisk, które zanieczyszczają powietrze. Dlatego magistrat ponownie chce skorzystać ze wsparcia programu KAWKA aby je zlikwidować. Na ten cel chce w tym roku przeznaczyć ponad 2 miliony złotych.

- W tej kwocie jest dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To niemal 905 tysięcy złotych. Będziemy wnioskować o pożyczkę z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w takiej samej kwocie. Dodatkowo zabezpieczamy też własne środki, około 200 tysięcy złotych – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Te pieniądze mają pozwolić na likwidację nawet 270 węglowych pieców. Jak podkreśla prezydent, ubiegłoroczna akcja oczyszczania miasta przyniosła oczekiwane efekty. Wtedy na ten cel przeznaczono 3 miliony złotych.

- Wykorzystując te środki zlikwidowaliśmy 401 palenisk. Nastąpiła redukcja pyłów, około 24 tony na rok, a także redukcja szkodliwych gazów. Około 1833 tony na rok – podkreśla prezydent.

Przyjmowanie wniosków o dotacje na likwidację pieców magistrat chce rozpocząć już w czerwcu.

- Ważne jest, aby wniosek był poprawnie wypełniony. W ubiegłym roku na 238 wniosków wszyscy byli wzywani do uzupełnienia. To jest ogromna, niepotrzebna praca dla urzędu i dla mieszkańców.Jeśli ktoś ma pytania to zapraszamy. Pomożemy ten wniosek wypełnić – mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu.

W ramach dotacji mieszkańcy mogą otrzymać nawet 10 tysięcy złotych. 800 zł za likwidację pieca, i 400 złotych za każdy kilowat energii z nowego źródła ciepła. Wszystko zależy od powierzchni domu oraz mocy nowego pieca.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Więcej z „Kawki” na piece

    Są dodatkowe pieniądze na wymianę pieców węglowych w Radomiu. Magistrat pozyskał z programu „Kawka” 1 milion 200 tysięcy złotych co pozwoli na podpisanie dodatkowych ponad 100 umów na wymianę pieców.

  • Milion z „Kawki” na wymianę pieców

    Ponad milion złotych na wymianę pieców węglowych otrzyma Radom. Pieniądze pochodzą z rządowego programu „Kawka”. Dzięki temu wszystkie wnioski o dofinansowanie wymiany pieców, które w tym roku złożyli radomianie, zostaną zrealizowane.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej