Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Małe, ale ważne formy artystyczne

piątek, 27 maj 2016 17:42
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomski Ośrodek Szkolno – Wychowawczy imienia Janusza Korczaka był w tym roku gospodarzem festiwalu „Małe Formy Artystyczne”. W konkursie wzięli udział uczniowie niemal z całego województwa.

 

Kolorowo i wesoło było podczas tej imprezy w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym imienia Janusza Korczaka. „Małe formy artystyczne” czyli przegląd talentów uczniów ze szkół specjalnych i placówek wychowawczych ma już swoją tradycję. Główna idea imprezy to dobra zabawa.

- Jest dużo tańca, śpiewu, dużo emocji i radości. Właściwie wszystkim o to chodzi, żeby to był taki radosny dzień – mówi Beata Nawrot, dyrektor SOSW im. Janusza Korczaka w Radomiu.

Ale dobra zabawa to nie wszystko. Dla dzieci biorących udział w przedstawieniu to także terapia. I to właśnie terapia teatralna zdaniem dyrektor ośrodka jest jedną z najlepszych.

- Jest jedną z najlepszych form i metod terapii dla dzieci o obniżonej sprawności intelektualnej. Daje możliwość każdemu dziecku, każdy w teatrze znajdzie swoje miejsce. Czy zagra drzewo, czy będzie tańczyć i śpiewać, to będzie dla niego rola życia. Teatr wyzwala bardzo dużo pozytywnej energii i sporo emocji – tłumaczy Beata Nawrot. Emocji było wiele. Wychowankowie ośrodka im. Janusza Korczaka żałowali, że występ tak szybko się skończył. O tremie nie było mowy.

- Bawiliśmy się świetnie. Nie było żadnej tremy – mówi Emil, jeden z wychowanków. Koło teatralne w ośrodku działa już ponad 15 lat. Jak mówi jedna w wychowawczyń, trema i stres motywują młodzież do działania.

- Oni się bardzo mobilizują. Są stremowani, mówią o tym, ale jak stają na scenie to świetnie tańczą i wykonują swoje zadania – mówi Agnieszka Bartnik, opiekun koła teatralnego.

Tego dnia w ośrodku bawiło się niemal 500 gości. Przyjechało ponad 30 zespołów teatralnych i tanecznych. Jednym z nich było koło „Bingo” z Warszawy, działające przy Zespole Szkół Specjalnych numer 98.

- Było fajnie, miło, świetna zabawa – mówi Adriana, jedna z uczennic.

- Na radomskiej scenie występujemy już po raz drugi, wprawdzie po raz pierwszy na przeglądzie. Nasi uczniowie bardzo chętnie chodzą na koło teatralne. Chętnie występują na przeglądach i konkursach – mówi Magdalena Woźniak – Stechliczek, opiekun szkolnego koła teatralnego „Bingo” z Warszawy.

Dla większości młodych aktorów, tak jak dla Kuby, występy na scenie to przede wszystkim spełnione marzenia i motywacja do dalszej nauki.

- Jeśli chodzi o koło teatralne, to gram w nim już od trzech lat. Miałem swoje początki, najpierw tekst, potem śpiewanie. Myślę, że marzenie się spełniło, więc jestem zadowolony – cieszy się Kuba.

Przegląd „Małe Formy Artystyczne” odbył się już po raz 41.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dni otwarte w SOSW w Radomiu

  Edukacja, wychowanie i coraz ważniejsza nauka zawodu niepełnosprawnych. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczak zaprezentował radomianom jak radzi sobie z tymi problemami.

 • Terapia teatrem. Zajęcia w radomskim SOSW

  Przedstawienie „Czerwony kapturek” wystawił teatr Bajlandia dla uczniów z ośrodka dla dzieci niesłyszących w Radomiu. Zainteresowanie teatrem w tej placówce jest duże. Teatr może być terapią.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

 • Koniec szkoły

  Prawie 36,5 tysiąca uczniów z radomskich szkół zakończyło dziś rok szkolny 2016/2017. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody, a w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka odbyła się gala wręczenia Oscarów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej