Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zniszczył kościół. Jest wniosek o ukaranie

wtorek, 24 maj 2016 16:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Śledztwo w sprawie sprofanowania zabytkowego kościoła w Iłży zakończyło się. Jest wniosek do Sądu Rejonowego w Lipsku o skazanie bez rozprawy podejrzanego Oskara B.

 

Do zniszczenia zabytkowego kościoła w Iłży doszło w czerwcu ubiegłego roku. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się. Lista zarzutów dla oskarżonego Oskara B. jest długa.

- Zarzuty dotyczą włamania do zabytkowego kościoła, kradzieży ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej z dzieciątkiem, obrazy uczuć religijnych, oraz uszkodzenia mienia znajdującego się wewnątrz kościoła – mówi Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Zabytkowy kościół wybudowano w 1820 roku. Znajduje się tam wiele przedmiotów kultu religijnego, które mają szczególne znaczenie dla dobra kultury. Sporo z nich zostało zniszczonych. Ogólna wartość uszkodzonego mienia to ponad 8 tysięcy złotych.

- Zostały pomalowane obrazy z wizerunkiem świętych, namalowano na nich satanistyczne znaki. Znaki znalazły się także na ścianach. Całkowicie zniszczony został procesyjny krucyfiks – dodaje Małgorzata Chrabąszcz.

Oskarżony Oskar B. dobrowolnie poddał się karze. Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód skierowała do Sądu Rejonowego w Lipsku wniosek o skazanie Oskara B. bez rozprawy. Prokuratura domaga się roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na trzy lata, oraz przekazania ponad 5 tysięcy złotych na ochronę zabytków w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Atak na biura PiS w Lipsku. Policja wyjaśnia

  Nieustalony na razie sprawca oblał w Lipsku nieznaną substancją okno budynku, w którym mieszczą się się biura wicemarszałka Senatu Adama Bielana oraz posła Marka Suskiego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.

 • Obchody Święta Wojska Polskiego

  W poniedziałek oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się o godz. 12.00 przy Kościele Garnizonowym. Zaraz potem radomski skansen zaprasza na widowisko historyczne.

 • 7 nastolatków w szpitalu po zażyciu dopalaczy

  Siedmioro wychowanków ośrodka socjoterapii w Solcu nad Wisłą trafiło do szpitala. Prawdopodobnie zażyli dopalacze. To kolejne ofiary takich substancji. Policja sprawdza skąd młodzi ludzie wzięli dopalacze.

 • Sprofanowali kościół

  Profanacja Kościoła w podradomskiej Iłży. Sprawcy namalowali odwrócone krzyże na ścianach i na obrazach w świątyni. Jeden z obrazów zrzucili i podarli. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 17-letniego mieszkańca Iłży.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej