Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Będzie podział woj. mazowieckiego? Prace trwają

wtorek, 17 maj 2016 17:00
Dział: Wiadomości
Autor 

W Sejmie powstał specjalny zespół pod przewodnictwem posła Marka Suskiego, który pracuje nad nowym podziałem województwa mazowieckiego. Podział byłby możliwy na przełomie 2017 i 2018 roku.

Temat podziału województwa mazowieckiego wraca jak bumerang. - Pierwsze pomysły podziału pojawiły się w 2010 roku. Ta sprawa wraca jak bumerang co wybory. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi także mieliśmy z tym problem. Po wyborach również – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Od stycznia tego roku nad koncepcją zmian w podziale administracyjnym kraju, w tym nad podziałem województwa mazowieckiego i wydzieleniem z niego Warszawy pracuje w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Powołano specjalny zespół, którego szefem został radomski poseł PiS Marek Suski - Jest kilka nowych propozycji. Jest to województwo środkowopomorskie, podzielenie województw katowickiego i mazowieckiego. Tych analiz trzeba zrobić sporo – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Według planów PiS, Warszawa miałaby stać się oddzielnym województwem. Natomiast reszta obszaru pozostałaby w województwie mazowieckim ze stolicą w Radomiu lub Płocku. Ale jak zaznacza poseł Marek Suski takich zmian w podziale administracyjnym nie robi się w miesiąc lub dwa. - To jest skomplikowane zagadnienie logistyczne i prawne, wymaga uzgodnienia z Unią Europejską jeśli chodzi o dotacje i podział środków – dodaje poseł Marek Suski. Plany PiS krytykuje między innymi Adam Struzik, marszałek Mazowsza. - Nie ma argumentów za podziałam administracyjnym. Natomiast są argumenty za podziałem statystycznym, bo taki nie uniemożliwi Mazowszu pozyskiwania środków europejskich po roku 2020 – mówi marszałek Adam Struzik. Do roku 2020 pieniądze z Unii Europejskiej są już podzielone. Z Regionalnego Programu Operacyjnego województwo mazowieckie do 2020 roku dostanie ponad 2 miliardy euro. Marszałek Adam Struzik argumentuje, że podzielenie województwa tym czasie zakończyłoby się dla Mazowsza finansową katastrofą. Z argumentami i krytyką Adama Struzika nie zgadza się poseł Marek Suski. - Marszałek Struzik broni swojej pozycji i swojego „stołka”. To jest zrozumiałe, że tak się zachowuje, bo pewnie po podziale takiej pozycji jak ma obecnie, już mieć nie będzie – mówi poseł Marek Suski. PiS nie wyklucza, że do podziału województwa mazowieckiego mogłoby dojść na przełomie 2017 i 2018 roku. Województwo mazowieckie w obecnym kształcie wytwarza 23% polskiego PKB. Warszawa i powiaty ją okalające przynoszą 90% dochodów Mazowsza. Marszałek Adam Struzik – jeżeli PiS twardo będzie stał przy swoich planach administracyjnych – nie wyklucza zorganizowania referendum w sprawie nowego podziału Mazowsza.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Policjant pierwszego kontaktu

  Starszy sierżant Przemysław Kowalczyk z komisariatu na Prędocinku, został Dzielnicowym Roku 2017 w Radomiu. To prestiżowy tytuł podkreślają policjanci. Świadczy o zaufaniu mieszkańców do danego funkcjonariusza.

 • PiS pyta o przebudowę alei Wojska Polskiego

  „Dajemy prezydentowi Radomia ostatnie ostrzeżenie i mówimy: niech się weźmie do pracy” - tak radomscy parlamentarzyści PiS komentują działania prezydenta Radosława Witkowskiego w kwestii przebudowy alei Wojska Polskiego. Zdaniem parlamentarzystów PiS prezydent nic w tej sprawie nie robi.

 • 11 milionów na drogi

  Kolejne pieniądze z samorządu województwa mazowieckiego na powiatowe drogi. 11 milionów trafi w okolice Mszczonowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej