Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Święto Polskiej Niezapominajki

wtorek, 17 maj 2016 16:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Niezapominajka, niezabudka. Nie każdy wie, że ten mały, drobny kwiat ma w Polsce swoje święto, które obchodzone jest 15 maja. Z tej okazji w Jedlni-Letnisku świętowano już po raz XV.

Jak pisała Maria Konopnicka: „niezapominajki to są kwiatki z bajki”. Już od kilkunastu lat 15 maja jest świętem polskiej niezapominajki. Inicjatorem tego święta jest redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, autor audycji Ekoradio. - Wymyślił sobie ten mały kwiatuszek, niezapominajkę, niezabudkę. Ona miała nam przypominać o tym, że nasza ziemia jest ważna, że miłość jest ważna, że przyjaźń jest ważna, że ważna jest przyroda. Wokół tego święta chciał zbudować coś więcej niż tylko taki jeden dzień. Chciał zbudować stosunek do przyrody. Stosunek człowieka do człowieka – mówi prof. Tomasz Borecki z SGGW w Warszawie. Od kilkunastu lat leśnicy, pszczelarze, szkoły, przedszkola i inne środowiska w całej Polsce włączają się do tej akcji, aby promować piękno przyrody i ochronę środowiska. Ale niezapominajka ma być nie tylko symbolem ekologii. - Ten kwiat mówi „nie zapominaj”. Nie zapominaj o matce, nie zapominaj o dziewczynie, o mężu, o rodzinie, o Polsce, o pięknym lesie, o tym, że życie jest piękne gdy się uśmiechamy – dodaje prof. Tomasz Borecki. XV obchody święta polskiej niezapominajki odbyły się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisko. Organizatorem były Lasy Państwowe.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Tragedia na torach

  16-letnia dziewczyna, mieszkanka Jedlni Letnisko zginęła w niedzielę wieczorem na torach między Antoniówka a Rajcem Poduchownym. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

 • Radom i Jedlnia-Letnisko chcą gospodarczej współpracy

  Władze Radomia i gminy Jedlnia-Letnisko chcą współpracować przy tworzeniu nowej strefy przemysłowej. Na terenie o powierzchni 50 ha, który położony jest w sąsiedztwie Radomia, mogłyby powstawać nowe inwestycje i miejsca pracy.

 • Blokowali drogę. Chcą, żeby wojewoda oddał im karetkę

  Przez dwie godziny kilkudziesięciu mieszkańców Jedlni-Letnisko blokowało przejście dla pieszych w Siczkach, na trasie Radom-Kozienice. Mieszkańcy protestują przeciwko decyzji władz o przeniesieniu karetki z Jedlni do Gozdu.

 • 12-latek zginął na torach

  12-letni chłopiec zginał pod kołami pociągu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do tragedii doszło w Jedlni-Letnisku. O szczegółach mówi aspirant sztabowy Andrzej Lewicki z Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej