Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Projekt rzeźby profesora wybrany

czwartek, 12 maj 2016 17:29
Dział: Wiadomości
Autor 

Karol Badyna, rzeźbiarz z Krakowa wygrał konkurs na projekt i wykonanie rzeźby przedstawiającej profesora Leszka Kołakowskiego. Na konkurs nadesłano 8 propozycji.

Konkurs na opracowanie koncepcji i przygotowanie projektu rzeźby - stolika profesora Leszka Kołakowskiego miasto ogłosiło kilka tygodni temu. - Stolik profesora Leszka Kołakowskiego to element, który ma ubogacić ulicę Żeromskiego. W ten sposób honorujemy też postać wybitnego radomianina i filozofa znanego na całym świecie – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Na konkurs wpłynęło 8 prac, m.in. z Krakowa, Radomia, Torunia i Zamościa. Komisja konkursowa jednomyślnie wybrała propozycję autorstwa Karola Badyny, właściciela Pracowni Rzeźby „Forma” z Krakowa. - To zdecydowanie najlepszy projekt. Projekt oddający ducha profesora Kołakowskiego, ale przede wszystkim projekt, który pozwoli radomianom przysiąść się do profesora, może porozmawiać, może podumać. Na pewno coś mądrego z tego wyniknie – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Przy ocenie poszczególnych prac pod uwagę brana była także cena. Karol Badyna, autor zwycięskiego projektu wycenił realizację swojej pracy na niecałe 100 tysięcy złotych. - Autor zwycięskiej pracy po zawarciu umowy z gminą będzie musiał wykonać z gipsu model rzeźby w skali 1:1. Ten model zostanie jeszcze oceniony przez zamawiającego. Następnie już oceniony i przyjęty model rzeźby trafi do wykonania odlewu z brązu – informuje Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Pomysł uhonorowania profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu w formie małej architektury spotkał się ze sprzeciwem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radni PiS, nawiązując do komunistycznej przeszłości profesora Kołakowskiego, nie chcą, żeby rzeźba profesora powstała za pieniądze pochodzące z budżetu miasta. Ale to, co przeszkadza radnym PiS, nie przeszkadza radomskiemu posłowi tej partii i jednocześnie szefowi Klubu Parlamentarnego PiS Markowi Suskiemu. - Ja nie mam nic przeciwko temu. Można powiedzieć, że różni ludzie na różnych etapach swojego życia mają czasem słabsze chwile. Profesor Leszek Kołakowski był wybitnym intelektualistą i filozofem. Był związany z Radomiem. Niech ma swój stolik – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Rzeźba-stolik profesora Leszka Kołakowskiego będzie kolejnym uhonorowaniem w Radomiu wybitnego filozofa. - W 1994 roku Rada Miejska w Radomiu przyznała profesorowi honorowe obywatelstwo Radomia. Mój poprzednik, prezydent Andrzej Kosztowniak w 2007 roku przyznał profesorowi Kołakowskiemu medal Bene Merenti Civitas Radomiensis. W czasie pogrzebu profesora Leszka Kołakowskiego bardzo ciepło o postaci profesora wyrażał się prezydent Lech Kaczyński – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Karol Badyna, zwycięzca konkursu będzie miał teraz 5 miesięcy na wykonanie rzeźby i jej montaż. Stolik profesora Kołakowskiego stanie na Placu Konstytucji 3 Maja. Komisja konkursowa nie przyznała II nagrody. Natomiast nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za 3 miejsce otrzyma Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia, a 2 tysiące złotych za czwarte miejsce przyznano Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec z Krakowa.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Radom na 8. miejscu, wygrał Zamość

  Radom zajął 8 miejsce w konkursie Świeć się z Energą. Zwyciężył Zamość, który zdobył prawie 75 tys. głosów. Do Radomia, jako jednego z finalistów konkursu, trafi sprzęt AGD o wartości 10 000 zł

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej