Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Astrobaza najlepszym projektem obywatelskim

środa, 11 maj 2016 17:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomska Astrobaza i „Kazimierskie murale historyczne w Krakowie” wygrały w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zgłoszony lub zrealizowany w Polsce w ramach budżetów obywatelskich.

We wtorek wieczorem warunki do obserwacji gwiazd i innych, kosmicznych obiektów były bardzo dobre. Nie brakowało też chętnych do tego, żeby być bliżej nieba. Umożliwia to radomska Astrobaza z nowoczesnymi teleskopami. - W Radomiu brakowało takiego obiektu i trzeba było jeździć do centrum Kopernika. To świetne miejsce, z którego mogą korzystać wszyscy obywatele – mówi jeden z odwiedzających. Ten obiekt docenili nie tylko radomianie, ale i internauci, którzy wzięli udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu „Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto" organizowanego przez Portalsamorzadowy.pl i Fundację Napraw Sobie Miasto. Głosowano na 30 projektów z całego kraju zrealizowanych w ramach budżetów obywatelskich. Oddano w sumie ponad 53 tysięcy głosów. Jako najlepsze inwestycje najwięcej głosujących wskazało projekty: Astrobazę w Radomiu oraz „Kazimierskie murale historyczne w Krakowie”. Radomska Astrobaza otrzymała ponad 18 tysięcy głosów. - Mamy powód do dumy, to jedna z najlepszych astrobaz w Polsce. Mamy czym się chwalić – mówi Joanna Szymańska, pomysłodawczyni budowy radomskiego obserwatorium. Astrobaza działa w Radomiu od 3 miesięcy. Do tej pory odwiedziło ją około 2 tysięcy osób. - Zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Tygodniowo odwiedza nas po 10 grup uczniów z różnych szkół, nie tylko z Radomia, ale i z innych miast – informuje Roman Bukalski, nauczyciel, który opiekuje się Astrobazą. Pomysłodawcy budowy Astrobazy i jej opiekunowie mówią, że to miejsce, to okienko na wszechświat. Ci, którzy są tu po raz pierwszy reagują bardzo podobnie – opowiada Roman Bukalski. - Jak tutaj przychodzą na obserwacje to pierwsze co jest to - wow. A potem jakieś dokładniejsze obserwacje – dodaje. Astrobaza w Radomiu chce się rozwijać dalej. Jej opiekunowie chcą utworzyć w tym miejscu laboratorium kosmosu. Po raz kolejny walczą o pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • „Świeć z Energą” przekazuje sprzęt AGD dla radomian

  Cztery działające w Radomiu organizacje pozarządowe, otrzymały sprzęt AGD, który Radom wygrał w konkursie „Świeć z Energą”. W rywalizacji na najładniejszą iluminację świąteczną, Radom na Mazowszu był bezkonkurencyjny. W skali ogólnopolskiej zajął 8 miejsce.

 • Wolontariat cały czas w modzie

  Maja Laskowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu została Wolontariuszem Roku 2017. Wyróżnienie odebrała podczas gali, która odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

 • Skuter w nagrodę. Wcześniej kurs i egzamin

  Jakub Kwiecień z Przysuchy odebrał nagrodę, skuter, który wygrał w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Wcześniej musiał zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM.

   

   

  Sam konkurs odbył się w październiku. Skierowany był do młodych osób, między czternastym a siedemnastym rokiem życia, które nie mają jeszcze prawa jazdy kat. AM. 0 Chcielibyśmy, żeby to się rozwijało, żeby ci młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na ulice skuterami posiadali odpowiednie kwalifikacje i posiadali odpowiednią wiedzę do tego, żeby się bezpiecznie poruszać po drogach – mówi Dariusz Piątek, dyrektor radomskiego WORD.

  Najlepiej z konkursowymi zadaniami poradził sobie Jakub Kwiecień z Przysuchy. Wygrał kurs prawa jazdy kategorii Am oraz skuter. Dwa tygodnie temu skończył kurs i zdał egzamin, teraz odebrał skuter. - Był trudniejszy od konkursu, bo trzeba było się nauczyć większego zakresu. No i tam był sam symulator, tutaj była prawdziwa jazda. Na symulatorze jest jednak bezpieczniej - mówi Jakub Kwiecień.

  Za dwa lata Jakub Kwiecień zamierza zdawać na prawo jazdy kategorii B, chce też zdobyć uprawnienia na wyższe kategorie motocyklowe. A teraz przetestował swój nowy skuter na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

   

 • Dwa radomskie muzea z „Wierzbą”

  Ubiegłoroczna majówka zorganizowana w Muzeum Wsi Radomskiej, a także wydawnictwo muzeum J. Malczewskiego nagrodzone „Wierzbami”. To nagrody przyznawane przez samorząd Mazowsza.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej