Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Ray Wilson i inni. Obchody Czerwca '76

wtorek, 10 maj 2016 18:56
Dział: Wiadomości
Autor 

Koncerty gwiazd polskich i zagranicznych, konferencje, wystawy, widowiska plenerowe i festiwale filmowe. To wszystko złoży się na program obchodów 40. rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec '76.

Rok 2016 został ogłoszony przez Radę Miejską w Radomiu Rokiem Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. - Radomski Czerwiec '76 to rozpoczęcie europejskiej drogi do wolności. To po radomskich wydarzeniach 40 lat temu splotły się losy robotników i inteligencji. Od tego momentu w polskiej historii pojawia się ruch niepodległościowy – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Od kilku miesięcy magistrat oraz NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska i Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76 przygotowują się do uroczystych obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego. - Zależało nam, żeby każdy tam znalazł coś dla siebie. Żeby była muzyka rozrywkowa nawiązująca do lat 80., ale także żeby były propozycje dla starszego, poważniejszego odbiorcy, który jest zainteresowany sztuką i nauką – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego rozpoczną się już 3 czerwca. Program obchodów do 24 czerwca wypełnią między innymi międzynarodowa konferencja naukowa, wystawy plenerowe i fotograficzne oraz pokazy filmowe. 23 czerwca rozpocznie się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Wstępem do głównych uroczystości będzie spotkanie, które odbędzie się 24 czerwca wieczorem pod kamieniem - pomnikiem protestu robotniczego. - 24 czerwca w godzinach wieczorny mural, który już będzie gotowy, przemówi do radomian. Będzie maping i niesamowite widowisko, na które już dziś serdecznie zapraszamy – dodaje Mateusz Tyczyński. Główne uroczystości 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego odbędą się 25 czerwca. - Tego dnia oprócz oficjalnych obchodów, odbędzie się także koncert grupy Lombard, Tomka Lipińskiego i Róż Europy – mówi Mateusz Tyczyński. W niedzielę, 26 czerwca wystąpi zagraniczna gwiazda: Ray Wilson, były wokalista legendarnej grupy Genesis. W Radomiu zaprezentuje swój projekt „Genesis Classic”. Obchody 40. rocznicy Radomskiego czerwca zorganizują wspólnie miasto, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76 i NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. - Gdybyśmy mieli jeszcze więcej kasy, to może byłoby jeszcze lepiej. Co kilka lat mamy taką okrągłą rocznicę czerwcowych wydarzeń i wtedy podnosimy ich wymiar. Teraz też jest wyżej niż 5 lat temu – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska. Pełny program obchodów jest dostępny na stronie internetowej miasta.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej