Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Podział Mazowsza. Tak czy nie?

sobota, 07 maj 2016 14:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Do reformy administracyjnej niedojdzie, a jeśli dojdzie to niewczesniej niż po 2020 roku. Mimo to dyskusje na ten teamt trwają. W Radomiu odbyła się jedna z cyklu konferencji poświecona podziałowi województwa mazowieckiego.

Czy podział województwa mazowieckiego będzie błędem, czy dobrą decyzją? To pytanie postawili organizatorzy konferencji, która odbyła się w Radomiu. A ponieważ organizatorem był marszałek, który, jak wiadomo od dawna jest przeciwny podziałowi, to odpowiedzi na postawione pytanie, były zasadniczo negatywne. Większość była zdania, że podział administracyjny nie jest dobrym rozwiązaniem. Podział statystyczny, dużo lepszym. - Wszystko wskazuje na to, że nie ma argumentów za podziałem administracyjnym. Są natomiast argumenty za tym, aby poprzez podejście statystyczne umożliwić pozyskiwanie środków europejskich po roku 2020 – mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. - Zdaniem władz wojewódzkich podział statystyczny nie generuje żadnych kosztów, a zwiększa szanse subregionów, w tym także radomskiego, na pozyskanie unijnych dotacji. Jednak o podziale można mówić dopiero po roku 2020, podkreśla marszalek, bo teraz unijne pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego są już podzielone. - Uważam, że jest potrzebna merytoryczna dyskusja w tej sprawie. Nie tylko mówienie i rzucanie haseł, ze jak podzielimy jakiś region to wzrośnie od tego dobrobyt – dodaj Marszałek Województwa Mazowieckiego. Województwo mazowieckie w obecnym kształcie funkcjonuje już ponad 16 lat. Według statystyk spośród 300 gmin z Mazowszu, 100 należy do najbiedniejszych w Polsce. Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, to dobry czas na analizę i wyciągnięcie wniosków. - Jesteśmy w dobrym momencie do tego aby dokonać ewaluacji, do tego aby dokonać oceny tego, jak ustrój przyjęty w 1999 przekłada się na poszczególne regiony. Radom i mieszkańcy subregionu radomskiego mają swoje aspiracje. Chcemy się rozwijać zdecydowanie szybciej, aby PKB było jak najwyższe, abyśmy zarabiali jak najwięcej – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Jan Rejczak, radny sejmiku województwa mazowieckiego, uważa że Radom przy Warszawie nie zyskał tyle, ile przewidywano. - Wiadomo, że oczekiwania były trochę głębiej idące. Chcieliśmy pooddychać Mazowszem licząc na to, że uda nam się więcej środków absorbować ze strony stolicy do Radomia. Wiele się zmieniło. Jest wiele sukcesów, ale zawsze jest tak, że oczekiwaliśmy na więcej - Jan Rejczak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Gdy w 1999 roku doszło do podziału administracyjnego, Jan Rejczak był posłem na sejm III kadencji. Dziś twierdzi, że podział administracyjny jest nieunikniony. - Nie uważam, żeby podział administracyjny był w tej kadencji, może w następnej. On na pewno będzie, bo przy ostatnim podziale gdy byłem posłem na sejm, nie uwzględniono wtedy wielu racji społecznych, aspektów, więzi, tożsamości. Zostało popełnionych wiele pomyłek, które teraz są przyczyną wielu spięć i tarć – dodaje Jan Rejczak. Debata w Radomiu to już kolejna po tych w Warszawie i Płocku. Kolejna ma się odbyć w Ostrołęce.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej