Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Korkowiec amurski pomnikiem przyrody

czwartek, 28 kwiecień 2016 15:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Dwa kolejne drzewa w Radomiu zostały uznane za pomniki przyrody. To dąb szypułkowy przy ulicy Wałowej i korkowiec amurski przy ulicy Reja.

Korkowiec amurski rosnący przy ulicy Reja jest wyjątkowy ze względu na swe pochodzenie. Jego ojczyzną jest wschodnia Rosja oraz Chiny, Korea i Japonia. Z kolei dąb szypułkowy przy ulicy Wałowej ma ponad 100 lat. Jego słynniejszy brat bliźniak, „Dąb Wolności” obok Resursy liczy 98 lat. - To jest wyjątkowy okaz. Natomiast w zespołach parkowych mamy grupy drzew. Mamy także piękne pomniki przyrody poza centrum miasta: na Wośnikach, w Nadleśnictwie Radom, w lesie na łąkach na Kapturze – mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. Najstarsze pomniki przyrody w Radomiu stoją w parku im. Tadeusza Kościuszki, Starym Ogrodzie oraz na Wośnikach. - Obecnie pomników pod tą nazwą jest 26, ale trzeba pamiętać, że wśród nich są także grupy drzew. Natomiast drzew pojedynczych jest 57 – wyjaśnia Grażyna Krugły. Wymienione wcześniej drzewa zostały uznane za pomniki przyrody decyzją radomskich radnych na ostatniej sesji. - Są to piękne drzewa, które bogacą nasze miasto i dlatego chcemy żeby były pomnikami przyrody – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. W Parku im. Tadeusza Kościuszki pomnikami przyrody są 23 drzewa. W Starym Ogrodzie takich drzew jest 12. Żeby drzewo zostało uznane za pomnik przyrody musi wyróżniać się na tle pozostałych wiekiem, rozmiarami, stanem zdrowia i pokrojem korony.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Zuza – pierwsza radomianka w Nowym Roku

  Ma 55 centymetrów, waży nieco ponad 3 kilogramy i ma na imię Zuzanna. Przyszła na świat 1 stycznia 2018 roku o godz. 22.25. Zuza jest pierwszą radomianką w Nowym Roku.

 • W Radomiu walczą ze smogiem

  360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej