Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Eurosieroty

czwartek, 19 luty 2015 13:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Coraz więcej problemów wychowawczych z dziećmi mają radomianie – mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Główne źródło tych problemów to brak opieki rodzicielskiej, brak kontaktów, zainteresowania życiem dziecka. A to dotyka bardzo często dzieci rodziców zapracowanych, dojeżdżających do innych miast i pracujących za granicą, czyli tak zwanych eurosierot.

To dopiero początek roku, a Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu odnotował już kilkanaście przypadków problemów wychowawczych. - To alarmująca sytuacja - twierdzi Włodzimierz Wolski, dyrektor ośrodka. - To są różnego rodzaju problemy: młodzi piją alkohol, biorą używki, mają problemy w szkole, a nawet prostytuują się. To dramat – opowiada Włodzimierz Wolski. - Rodzice przychodzą i oczekują, że my metodą „czarodziejskiej różdżki" zmienimy 15 czy 16-latka. A to praktycznie niemożliwe – dodaje dyrektor. Niemożliwe jest nadrobienie czegoś, co zaniedbali w minionych latach sami rodzice – mówi Włodzimierz Wolski i podaje główne źródło problemu – to brak opieki ze strony rodziców. Ten brak bardzo często odczuwają dzieci osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę. Pracownicy Ośrodka mówią o eurosierotach, wychowywanych często przez starsze rodzeństwo czy dziadków. Ale to nie zastąpi opieki rodzicielskiej – podkreślają terapeuci. - Mamy dzisiaj takie czasy, w których nie potrzeba rozwodu żeby zostać bez opieki, wystarczy że rodzice wyjadą do pracy za granicę i dzieci zostają sierotami - mówi Anna Małaśnicka, terapeuta, mediator w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Radomiu. - Dla dziecka rodzice są całym światem, jeśli ich nie ma to jest dramat. Najważniejsza jest więź, ale żeby ta więź była, to musi być bliskość fizyczna – tłumaczy Anna Małaśnicka.
Tej bliskości brakuje nie tylko w przypadku dzieci rodziców wyjeżdżających do pracy za granicę, ale nawet i tych, którzy dojeżdżają do pracy do innego miasta, a nawet i tych, którzy nie pracują – mówi Włodzimierz Wolski. - Rodzice bardzo mało z dziećmi rozmawiają, nie interesują się ich życiem. A osobowość dziecka kształtujemy gdy jest ono bardzo małe. Dlatego tak ważna jest ta opieka od najmłodszych lat – przekonuje dyrektor OIK. Zmiana ukształtowanego - często przez internet - nastolatka jest bardzo trudna – mówią terapeuci. A konsekwencje braku opieki rodzicielskiej – nieraz poważne. To nie tylko problemy w nauce, ale nawet zaburzenia w rozwoju. - Spotkałam się także z depresjami, a nawet z próbą samobójczą – opowiada Anna Małaśnicka. W ubiegłym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu odnotował około 100 przypadków problemów wychowawczych z dziećmi.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej